Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

ارائه الگوی مفهومی و اجرایی دانشگاه کارآفرین

شما اینجا هستید

دومین نشست تخصصی دانشگاه کارآفرین از نظر تا عمل با موضوع ارائه الگوی مفهومی و اجرایی دانشگاه کارآفرین روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه با سخنرانی دکتر احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر یعقوب مهارتی، مدیر برنامه و بودجه و نظارت راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد در سالن مرحوم قانعی راد برگزار شد.

انتظار داریم دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان پایلوت کارآفرینی آماده و سپس معرفی شود

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه مفهوم کارآفرینی را پیش از آنکه برداشت واحدی از آن وجود داشته باشد عمومی سازی کردیم، گفت: در گلبهار (واقع در خراسان رضوی) پایلوتی برای کارآفرینی با نام "مرکز نوآوری و مهارت افزایی" دانشگاه ایجاد کردیم و انتظار داریم دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان پایلوت کارآفرینی آماده و سپس معرفی شود. دکتر احمدرضا بهرامی با بیان اینکه هنوز به این اطمینان نرسیدیم که در خصوص دانشگاه کارآفرین پارادایم شیفت یا تغییر پارادایم در اذهان سیاست‌گذاران اتفاق افتاده یا خیر، گفت: اگر این تغییر پارادایم رخ داده، عمومی‌سازی آن مهم است. وی افزود: ما زمانی سرآمد شدن علمی را ارزش قرار دادیم و خوشبختانه در این عرصه یک مدل جهانی وجود داشت و ما به سرآمدی علمی در منطقه رسیدیم؛ اما آنچه در مورد کارآفرینی واقعیت دارد، این است که برای آن مدل نداشتیم و کارآفرینی را زود عمومی‌سازی کرده، توقعات را تهییج کردیم و برای آن مطالبه ایجاد کردیم. این در حالی بود که هنوز مفاهیم و برداشت واحد از کارآفرینی بین خودمان وجود نداشت. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد ضمن پیشنهاد اینکه باید یک برداشت واحد از کارآفرینی ایجاد شود، اظهار کرد: برای کارآفرینی باید مدل در دانشگاه‌ها و همچنین مدل در سطح کلان داشته باشیم. هنوز مشخص نکردیم می‌خواهیم آموزش عالی وظیفه‌محور، پاسخ‌محور یا توسعه‌محور داشته باشیم. همچنین نمی‌دانیم کارآفرینی در کدام مدل محقق می‌شود که باید در مورد آن به اجماع برسیم. دکتر بهرامی با اشاره به اینکه چین طی ۱۰۰ سال گذشته کارآفرینی را محقق و در ۲۰ سال اخیر از آن بهره‌برداری کرده است، خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه فردوسی اکوسیستم کارآفرینی ایجاد کردیم. بر این اساس در معاونت پژوهش‌وفناوری پلتفرم‌ها و منابع را مشخص کرده و با مدیر برنامه، بودجه و نظارت راهبردی دانشگاه هم توافقات مشخصی برای تخصیص منابع و امور دیگر در راستای تحقق کارآفرینی داریم.

کارآفرینی از جنس فرهنگ و یک تفکر است

یعقوب مهارتی نیز با بیان این‌که در دانشگاه فردوسی مشهد به مدل استقرار مسئولیت‌پذیری اجتماعی رسیدیم، تاکید کرد: کارآفرینی از جنس فرهنگ و یک تفکر است و دولت‌ها باید از اقدامات روبنایی و زودبازده برای تحقق آن دست بردارند. همچنین برای تحقق کارآفرینی لازم است قوانین و مقررات موجود و برخی از موانع از جمله دیوان محاسبات و سیاست‌های جذب اصلاح و برطرف شود. وی با اشاره به این‌که در حال تدوین سند راهبردی دانشگاه هستیم، گفت: یکی از کلیدواژه‌های مهم در سلسله مطالعات پشتیبان سند راهبردی که به خاطر پشتوانه علمی آن یک سند بی نظیر خواهد بود، دانشگاه کارآفرین است.

مدیر برنامه و بودجه و نظارت راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به بررسی اسناد معتبر دانشگاه‌های جهان اسلام و منطقه در تدوین این سند، افزود: سیاست کلی در دانشگاه فردوسی این است که برای همه کارها مدل داریم. همچنین کلیدواژه دوم در این مطالعات مسئولیت‌پذیری اجتماعی است که موانع دقیق این موضوع را نیز بررسی کرده و به مدل استقرار مسئولیت پذیری اجتماعی در دانشگاه رسیدیم. وی افزود: کارآفرینی از جنس فرهنگ و یک تفکر است و برای تحقق آن کارهای زیربنایی لازم است.

دکتر مهارتی تصریح کرد:‌ فرهنگ ملی کارآفرینی را حمایت نمی‌کند و در پرورش کارآفرینی از جمله در متون کتب مدارس و در خانواده‌ها دقیق به این موضوع پرداخته شده است. این در حالی است که کسانی که شخصیت آنها شکل گرفته و بخواهند وارد بازار یا سازمان شوند، زمینه کارآفرینی ندارند. بنابراین از دولت‌ها خواهش می‌کنیم از اقدامات زودبازده برای تحقق این امر دست بردارند.

مدیر برنامه و بودجه و نظارت راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این که داشتن ساختار کارآفرینانه منحصر به نسل سوم دانشگاهی نیست، گفت: کلیه دانشجویان و کارکنان بایستی کارآفرین باشند و ارتباط دانشگاه با محیط بیرونی آن نیز از یک ساختار کارآفرینانه پیروی کند. ما در دانشگاه فردوسی پایلوت‌هایی ایجاد کردیم که امکان کاربست دانش را به وجود آورده است.

دکتر مهارتی ساختار دانشگاه نسل سوم را به صورت پردیس دانشگاهی (خودمختار و مستقل) عنوان کرد و گفت: فرهنگ سازمانی این نوع دانشگاه کارآفرینی نوآوری، احترام متقابل، تیم گرایی و نظم و انضباط است و نوع رهبری آن به صورت ارگانیک و با رسمیت پایین است.

مدیر برنامه و بودجه و نظارت راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین پیشنهاد کرد که تیم تخصصی برای تدوین مدل و پیشنهاد انتخاب یک دانشگاه نمونه برای بررسی، تفویض اختیارات لازم به دانشگاه مورد نظر و هماهنگی با سایر مراکز ذی صلاح و نظارتی انجام شود. ضمن آن که دانشگاه فردوسی مشهد برای انتخاب شدن به عنوان دانشگاه نمونه اعلام آمادگی می کند.

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما