Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

آزمایشگاه‌های سیاستی (مفاهیم، ابزارها و کاربردها)

شما اینجا هستید

پدیدآورنده(ها): 
سید سروش قاضی نوری، حامد نصیری، پروانه آقائی
ناشر: 
مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
سال انتشار: 
۱۴۰۰
شابک: 
۹۷۸-۶۲۲-۹۸۵۰۰-۳-۹
تعداد صفحات: 
۱۵۲صفحه
قیمت: 
۴۰۰۰۰تومان

آزمایشگاه‌های سیاستی، ساختارهای نوظهوری هستند که سیاست‌های عمومی را به شیوه‌ای مبتکرانه مبتنی بر طراحی، به ویژه با مشارکت شهروندان و نهادهای دولتی، تدوین می‌کنند. با وجود محبوبیت روزافزون این آزمایشگاه‌ها در سطح جهان و نقش پررنگ آنها در طراحی روش‌هایی برای سیاست‌گذاری، مطالعات کمتری در مورد مفهوم‌شناسی آنها به شکلی جامع انجام شده است؛ تا جایی که از واژه آزمایشگاه سیاستی با تعابیر مختلفی در جهان استفاده می‌شود. از طرفی ویژه‌سازی این آزمایشگاه‌ها برای سیاست‌های علم و فناوری، موضوعی است که نیازمند بررسی‌های بیشتر و پیشنهادهای ساختاری و معنایی است.

با این هدف کتاب آزمایشگاه‌های سیاستی (مفاهیم، ابزارها و کاربردها) در قالب چهار فصل سازمان یافته است. در دو فصل اول، با مرور تجربیات جهانی در خصوص آزمایشگاه‌های سیاستی، ماهیت، ساختار و سازوکار آنها و همچنین رویکردهای تحقیقی در آزمایشگاه‌های سیاستی بررسی و مطالعه شده است. در فصل سوم نیز، با توجه به ویژگی‌های این نوع از آزمایشگاه‌ها، پیشنهاد‌هایی برای شکل‌دهی به آزمایشگاه سیاستی ویژه حوزه علم، فناوری و نوآوری مطرح می‌شود. همچنین در انتها و در بخش چهارم، با هدف مروری بر تجارب مهم‌ترین آزمایشگاه‌های سیاستی جهان، یک دسته‌بندی از انواع این آزمایشگاه‌ها ارائه شده و سپس در قالب آن دسته‌بندی برخی از مرتبط‌ترین مراکز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تصویر جلد: 

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما