Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

Menu Navigation

تحلیل کارکرد وظایف وزارت عتف در ارتباط با مؤسسات آموزش عالی

شما اینجا هستید

Project Details

  • Category:
  • Date Added: ۰۱/۱۹/۲۰۲۱

Project Info

با آغاز دولت دوازدهم و به منظور پیاده­سازی سند آمایش آموزش عالی کشور مصوب جلسه ۷۷۶ شورای­عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۸/۱۲/ ۱۳۹۴، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، با هدف تمرکززدایی، افزایش کارایی و اثربخشی نظام آموزش عالی کشور و در انطباق با ماده ۲ و تبصره ماده ۱۰ قانون اهداف، وظائف و تشکیلات وزارت (عتف) (مصوب ۱۳۸۳)، اصلاح ساختار حکمرانی نظام آموزش عالی را در دستور کار قرار داد.

در این راستا، کاهش فعالیت­های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه تصدی‌گری و تمرکز ویژه به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت به عنوان یکی از برنامه‌های مهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مورد توجه قرار گرفت. پیرو این برنامه راهبردی و نامه قائم‌مقام محترم وزیر در ۲۶ دی ۱۳۹۶ به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، طرح مطالعاتی با عنوان تدوین ساختار حکمرانی و راهبری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز گردید. متعاقبا جلسه اول کارگروه ساختار حکمرانی و راهبری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ۲ بهمن ۱۳۹۶ در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد و «تدوین ساختار حکمرانی نظام آموزش عالی» (با تاکید بر الگوی واگذاری وظایف و چالش­ها و راهبردها پیاده­سازی سند آمایش آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) به عنوان موضوع کلیدی و اولویت‌دار در بازنگری در ساختار راهبری و حکمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مورد تاکید قرار گرفت.

این گزارش با هدف ارائه پیشنهادی برای نحوه واگذاری وظایف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شوراهای مدیریت آموزش عالی استانی تدوین شده است. بدین منظور ابتدا ویژگی­های آیین­نامه مدیریت استانی موسسات آموزش عالی مرور می­شود. سپس به الزامات پیاده­سازی مدیریت استانی موسسات آموزش عالی در حوزه های پنج گانه آموزشی، پژوهش و فناوری، مالی و اداری، دانشجویی و فرهنگی و ستادی پرداخته شده و الگوی پیشنهادی برای واگذاری وظایف وزارت عتف ارائه می­شود. 

Project Stats

۱
  Favourites
۰
  Likes
۲۶۷
Views
۰
  گزارش‌ها

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما