Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

Menu Navigation

بررسی پژوهش های بین المللی حوزه شهرهای هوشمند به منظور پیاده سازی و ترویج آن در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

شما اینجا هستید

Project Details

  • Category:
  • Date Added: ۰۹/۱۰/۲۰۱۸

Project Info

هدف: مطالعه علم­ سنجی پژوهش­های حوزه شهرهای هوشمند در جهان بود تا روند فعالیت­های پژوهشی در حوزه شهرهای هوشمند را در جهان مشخص کند، حوزه­هاي پركار و كم‌كار، پژوهشگران، موسسات، بازیگران برجسته، مراکز برجستۀ فعال و حامیان مالی این حوزه در این پژوهش­ها شناسايي شوند و اطلس علمی فعالان شهرهای هوشمند در دنیا ترسیم شود.

بیان مساله: این پژوهش با استفاده از روش­های علم­سنجی و تحلیل محتوا به بررسی پژوهش­های مرتبط با موضوع شهرهای هوشمند پرداخت تا از این طریق ضمن تعیین ابعاد علم­سنجی این پژوهش­ها، نقاط قوت در کار و نیز روند موضوعی و تاریخی این پژوهش­ها را در جهان مشخص سازد.

روش پژوهش: با استفاده از روش­های مختلف نظیر جستجو در پایگاه­های معتبر بین­المللی به ویژه پایگاه استنادیِ وب آف ساینس، اطلاعات کتابشناختی ۴۶۹۶  برونداد علمی نمایه­شده در این پایگاه گرداوری و سپس از ابعاد مختلف مطالعه شدند. سپس جدول­ها، نمودارها و اطلس­های مرتبط ترسیم شدند.

نتیجه­گیری: پژوهش­های این حوزه، همواره روند رو به رشدی داشته­اند و بیشتر در قالب مقالات همایش بوده­اند. در بازه زمانی مورد بررسی ۶/۰ درصد از مقالات بالای ده استناد دریافت کرده­اند؛ موضوعات پر استناد در حوزۀ شهر هوشمند به ترتیب شامل فناوری اطلاعات، حکمرانی هوشمند، محیط و شهرسازی هوشمند، حمل و نقل هوشمند، انرژی هوشمند، اقتصاد هوشمند، و شهروند هوشمند بود. آنتونیو جی­جارا، با نگارش ۴/۰ درصد مقالات پرکارترین پژوهشگر و بنیاد ملی علوم چین با حمایت از ۶۱/۲۵ درصد پژوهش­ها، حامی برتر این حوزه بودند.  اطلس نشان داد که سه کشورهای فعال در حوزه شهر هوشمند چین با تمرکز بر زیرساخت فناوری اطلاعات هوشمند، اسپانیا در شهروند هوشمند و انرژی هوشمند؛ ایتالیا در حکمرانی هوشمند، حمل و نقل هوشمند و محیط هوشمند بودند. به طور کلی از داده­های ده کشور پرکار می­توان نتیجه گرفت که نویسندگان از تمام قاره­های دنیا به موضوع شهر هوشمند به میزان قابل توجهی اهمیت داده­­اند اما از میان مولفه­های شهر هوشمند، تمرکز زیادی بر زیرساخت فناوری اطلاعات هوشمند شده است.

Project Stats

۰
  Favourites
۰
  Likes
۵۰۳
Views
۰
  گزارش‌ها

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما