به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، انجمن ترویج علم ایران و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نشست بحران آب از خشکسالی تا سیلاب را روز یکشنیه ۲۴ تیرماه برگزار کردند.

این نشست که با مدیریت دکتر مهدی زارع عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد تغییرات اقلیمی و مدیریت منابع آب مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای نشست دکتر اویس ترابی متخصص مدیریت منابع آب گفت: تهران توانایی مقابله با سیل هایی با بازگشت ۵۰ ساله را دارد و در این خصوص ایمن است. وی همچنین تاکید کرد شهر تهران در مورد سیلاب رسوبات واریزه ایی ایمن نیست.

وی ضمن اشاره به اینکه سیل های ثانویه ناشی از خطاهای مهندسی میتواند برای تهران خطرساز باشد گفت: تلاقی تاسیسات، شن چاله ها، ورود فاضلاب به کانال های دفع سیلاب و بهره برداری نادرست از شبکه میتواند از عمده مسائل خطرساز برای تهران در مواجه با سیلاب باشد. وی همچنین تاکید کرد: رفتار اجتماعی نادرست شهروندان اعم از رهاسازی زباله ها در سطح شهر نیز باعث می شود شبکه فرعی دفع سیلاب دچار مشکل شود.

این متخصص منابع آب در انتها گفت اگر میخواهیم توسعه پایدار داشته باشیم بهتر است الگوهای پیشینیان را خوب بررسی کنیم و از آنها استفاده کنیم.

سپس دکتر شاهرخ فاتح نماینده سازمان هواشناسی با ارائه آمار هواشناسی سالیان گذشته گفت: بعد از وقوع سیلاب ۹۸ این شایعه باب شد که دوره خشکسالی به پایان رسیده و وارد دوره ترسالی شده ایم که این نظریه درست نیست و با مطالعه الگوهای هوایی یک فصل نمیتوان قضاوت کرد که دوره خشکسالی به پایان رسیده است.

دکتر فرحناز تقوی عضو هیات علمی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز در ابتدای سخنرانی خود گفت: تغییر اقلیم یک پدیده جهانی است پس باید به شکل گسترده ابعاد آن را بررسی کنیم و تمام کشورها را در نظر بگیریم.

وی گفت: یکی از پیش نشانه های تغییر اقلیم فرین ها هستند که امروزه در جهان زیاد رخ میدهد. وی افزود سیل، طوفان، خشکسالی، رانش زمین و دیگر بلایای طبیعی فرین هایی هستند که امروزه زیاد شاهد آن هستیم.

سپس مهندس احمد بختیاری نماینده سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران ضمن مقایسه سازمان های مردم نهاد ایران و سایر کشور ها به این موضوع اشاره کرد که در ایران تعداد سازمان های مردم نهاد بسیار کم است و در صورت وقوع بلایای طبیعی این سازمان ها قادر به ارائه خدمات به صورت مطلوب نمی باشند.

در انتهای نشست دکتر پروانه پیشنمازی پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله چالش های اطلاع رسانی در سیل ۹۸ را بررسی کرد و ضمن اشاره به اینکه ایران در ۳۰ سال گذشته جزو ۱۰ کشور حادثه خیز بوده است گفت: سیل، زلزله و خشکسالی بیشترین پدیده های طبیعی بوده است که در کشور ما رخ داده است. وی تاکید کرد: رسانه ها امروزه جز لاینفک مدیریت بحران هستند اما این خطر نیز وجود دارد که گاهی رسانه ها با بحران زایی نقش افزاینده بحران را داشته باشند.

وی ضمن اشاره به اینکه اطلاع رسانی در رسانه ملی در سیل ۹۸ مطلوب بوده است گفت: در اطلاع رسانی سیل ۹۸ استفاده از رسانه ها و خبرنگاران محلی از نقاط قوت رسانه ملی بوده است ولی همچنان شکاف زمانی بین اخبار رسانه ملی و شبکه های اجتماعی وجود دارد.