نشست معاونین اداری مالی پژوهشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور صبح چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۶ در  سالن اجتماعات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.  در ابتدای این نشست دکتر حمید کاظمی سرپرست مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ابتدا ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در نشست گفت :  مدیریت منابع انسانی یکی از سخت‌ترین مدیریت‌هاست باید تلاش کنیم با وجود منابع محدود کارهار را برنامه محور کنیم. 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، دکتر کاظمی افزود : با تمام برنامه‌ها هدفمند باشد و این باعث می‌شود که منابع هدر نرود. وی بابیان اینکه باید به سمت مدیریت مشارکتی برویم گفت: وی خاطر نشان کرد : راه نجات کشور واگذاری کارها به بخش خصوصی و تقویت نهادهای مدنی و بخش خصوصی است ،باید بخش خصوصی را درگیر کار کرد اقتصاد مقاومتی واقعی این است که اصل ۴۴ ،اجرا شود.وی گفت : باید نگرش افراد عوض شود و این کار با ارتقا دانش و آموزش میسر است.

در ادامه این نشست یکی از معاونین اداری و مالی پژوهشگاه‌ها از دکتر کاظمی پرسید که چشم انداز مرکز تحقیقات چیست و شما با مشکل بودجه چکار کرده اید و چه راهکاری برای حل مشکل بودجه اتخاذ کرده اید؟

سرپرست مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در پاسخ اظهار داشت: همه سازمان‌ها نباید تصور کنند که می‌توانند از خدمات و محصولات و فعالیت‌های خود درآمد کسب کنند چون برخی سازمان‌ها مانند مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور فعالیت اصلی شان تحقیقات بنیادی است. اما در همین موضوع نیز ما تحقیقات را به سمتی سوق داده ایم که مساله محور باشد و مشکلی از کشور را حل کند. وی افزود: به همین منظور ماموریتهای جدیدی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مرکز گرفته ایم که در این راستا قرار دارد. وی به ماموریت دولت الکترونیک در وزارت علوم اشاره کرد و گفت اجرا این طرح به مرکز تحقیقات سپرده شده است و در این راستا حدود ۲۰ طرح زیر مجموعه دولت الکترونیک که عمدتا در حوزه فناوری اطلاعات است در ذیل طرح دولت الکترونیک تعریف شده است

.دکتر کاظمی گفت: ۴۰۰ طرح پژوهشی در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تا کنون اجرا شده است ما با یک شرکت خصوصی وارد مذاکره شده ایم که با تکنیک دیتا ماینینگ، داده‌ها و اطلاعات این ۴۰۰ طرح پژوهشی را استخراج و در دسترس متقاضیان قرار دهد که این پروژه نیز برای مرکز درآمد زا خواهد بود. در کنار این مساله، موضوع ترویج و عمومی سازی تولیدات علمی مرکز را در دستور کار قرار داده ایم و با سازمان‌های مختلف نیز در حال مذاکره هستیم که ماموریتهای مرتبط با حوزه STI  علوم، فناوری و نوآوری را بر عهده بگیریم. با ترکیبی از این نوع فعالیتها، مشکل بودجه را حل کرده ایم.

در ادامه این نشست، معاونین اداری مالی پژوهشگاه‌ها وارد بحث و گفتگو در باره مسایل و موضوعات مرتبط با حوزه ماموریتی خود شدند. عمده این مباحث حول ۳ محور، نیروی انسانی، بودجه و ساختار و تشکیلات بود. همچنین برخی موضوعات و مشکلاتی که پژوهشگاهها  و مراکز تحقیقاتی کشور در بخش مالی و اداری با آن مواجه بودند مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راه کارهای حل آنها مطرح شد.