به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، پنجمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات، یکشنبه (۵ آذر ماه) با حضور دکتر وحید احمدی، دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس همایش و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و جمعی از مدیران حوزه فناوری اطلاعات در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد.

دکتر وحید احمدی در سخنرانی افتتاحیه این همایش اظهارداشت: در نظام حکمرانی جدید جهانی، حکمرانی داده از مفهوم بالایی برخوردار است و یکی از ارکان نظام است، در نگرش سنتی انباشت داده و بهره برداری موضعی و موردی از آن بیشتر مورد توجه قرار می گرفت، بنابراین حجم عظیم داده و جهش داده که امروز با آن مواجه هستیم، برای نظام مدیریتی سردرگمی و گاهی با ضعف در نتیجه گیری همراه بود.

دکتر احمدی ادامه داد: در شرایط کنونی، داده ها دارایی تلقی می شوند و به عنوان یک دارایی راهبردی (Strategic Asset) و مورد توجه قرار می گیرند و در زنجیره کسب و کار معنا پیدا می کنند، به همین دلیل در نظام نوین، رویکرد ما به داده باید به گونه دیگری باشد.

وی گفت: در نظام نوین اطلاعاتی، داده (سرمایه استراتژیک) جایگزینی برای سرمایه های فیزیکی و سرمایه های معمولی مورد توجه قرار می گیرد و قطعا جایگزین نفت خواهد بود، در اصل، دریایی از داده با موج های روزافزون که می توان از آن بهره برداری کرد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه، نگاه نوین به مفهوم(Data) می تواند به ظهور و سقوط جدیدی برای شرکت ها و سازمان های مختلف به همراه داشته باشد، خاطر نشان کرد: در سازمان های بزرگی مثل فیس بوک، مایکروسافت، آمازون، گوگل با ظهور سرمایه های زیادی مواجه هستیم و حتی در کشور خودمان هم شاهد این مساله هستیم که بسیاری از نهاد های جدید در بازر بورس با رویکرد های علمی_تجاری، قدرتمند و اثر گذار ظاهر می شوند.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: قطعا تحولاتی که در حوزه (داده) و بازار سرمایه ایجاد شده است ما را به با مفاهیم جدیدی مانند: «Data Driven  Economy» و « Data Driven Business» آشنا می کند و ما اگر بتوانیم از حجم وسیع داده هایی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم می توانیم به توسعه پایدار برسیم.

وی افزود: ما با نگرش سنتی نمی توانیم از این میزان حجم وسیع داده استفاده کنیم و باید به دنبال کارآفرینی و بازار های جدید باشیم که به ایجاد مفاهیم جدید منجر می شود که می توان به عنوان نمونه به مفاهیم اخلاقی( اخلاق داده) و حوزه های فرهنگی و اجتماعی، حوزه های سیاستی و مدیریتی و حوزه های علمی و فناوری اشاره کرد.

دکتر احمدی اشاره داشت: در دنیای در حال توسعه به حکمرانی داده به گونه ای نگاه می شود و در دنیای توسعه یافته شرایط متفاوت است، برای مثال: در دنیای توسعه یافته زمانی که اقتصاد مورد توجه قرار می گیرد، (Data) نقش مهمی را در کاهش ریسک های اقتصادی ایفا می کند، بنابراین، در این رویکرد وظیفه صاحب نظران، اساتید دانشگاه و صاحبان سرمایه باید در یک زنجیره به هم پیوسته نقش خود را ایفا کنند.

وی گفت: در کشور ما هم حکمرانی داده در کنار دولت الکترونیک به عنوان مجموعه ای از ابزار های قدرتمند باید بتواند در تحقق شعار سال« اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» بکار گرفته شود.

دکتر احمدی بیان داشت: بسیاری تصور می کنند که نقش حکمرانی داده تسهیل گری است، در حالی که  حکمرانی داده نظام تحولی و نظامی مبتنی بر ایجاد نگرش نو، عرصه های نو، ظرفیت های جدید و ابزار های جدید است.