در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله دکتر احمد احمدی، که روز یکشنبه ۲۰ خردادماه ۱۳۹۷ برگزار شد، جمع کثیری از مسئولان و شخصیت‌های علمی کشور هم‌چون منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، امیر موسوی، فرمانده ارتش، آیت‌الله یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، فیلسوف و استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، رضا داوری اردکانی، فیلسوف و استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه تهران، آیت‌الله مصطفی محقق داماد، مجتهد، حقوق‌دان، عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران، عضو هیئت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و استاد حوزه و دانشگاه، غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در سازمان سمت و علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی حضور داشتند.

این مراسم در سازمان سمت آغاز و پیکر مطهر وی پس از انتقال به حرم حضرت معصومه (س) در قم، به دستور مقام معظم رهبری در جوار مقبره آیت‌الله بروجردی، استاد این مرحوم، به خاک سپرده شد.

در ابتدای این مراسم پس از قرائت پیام‌های تسلیت رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سید حسن خمینی، حداد عادل به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب سخنرانی کرد.

وی با اشاره به دوستی و همکاری ۵۰ ساله خود با مرحوم دکتر احمدی گفت: تصویری که از ایشان طی ۵۰ سال در ذهن من و همگان ایجاد شده، تصویر مردی با ایمان، متقی و پرتلاش در راه یک هدف مقدس است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آیت‌الله احمدی به همراه آیت‌الله مصباح و آیت‌الله خرازی مؤسسه در راه حق را با هدف گسترش معارف اسلامی میان جوانان تاسیس کردند، بیان داشت: فعالیت‌های ایشان در این مؤسسه، از بخش‌های درخشان زندگی‌شان بود.

وی افزود: ایشان تنها عضو باقی‌مانده از اعضای اولیه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که در جلسات شورا با جدیت شرکت می‌کرد و نمونه عینی و مصداق عملی وحدت حوزه و دانشگاه بود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران، در ادامه سخنرانی خود به توضیح دیگر فعالیت‌های مرحوم دکتر احمدی پرداخت. ترجمه «نقد تفکر فلسفی غرب» و «تأملات دکارت»، ریاست شورای تغییر نظام آموزشی، انتشار بیش از ۲هزار عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی در ایران و خارج از ایران در انتشارت سازمان سمت، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و آموزش قرآن کریم به بانوان از جمله این فعالیت‌ها بود. وی در ادامه به ارادت دکتر احمدی به امام راحل و اطاعت از مقام معظم رهبری تاکید کرد و در پایان گفت: پاکی، صداقت، دوری از خودنمایی و مقام‌طلبی و عشق به خدمت از او یک روحانی تمام‌عیار و انقلابی ساخته بود. ایشان همچنین به فرهنگ ایران و ادبیات فارسی علاقه داشت و حساس بود که جوانان درست بنویسند و درست سخن بگویند. احمدی با رفتن خود داغی بی پایان بر دل دوستداران خود نهاد و راهی نورانی به سوی خدا آغاز کرد.

آیت‌الله مصطفی محقق داماد نیز طی سخنانی از دکتر احمد احمدی به عنوان یک روحانی و معلم واقعی و نمونه یاد کرد و اظهار داشت: ایشان با کمال مناعت و قناعت تا روزهای آخر زندگی کرد و فردی دانشمند، متخلق و باتقوا بود. برای نماد روحانیت به من گناهکار نگاه نکنید و روحانیت را در کسوت احمدی‌ و احمدی‌ها ببینید.

همچنین ظهر روز ۲۱ خردادماه مجلس ترحیم دکتر احمدی، با حضور شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی، فرهنگی، نظامی و علمی کشور در مسجد نور تهران برگزار شد.

در این مراسم نیز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران، سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده ارتش جمهوری اسلامی، سیدحسن خمینی، تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره)، آیت الله امامی کاشانی، آیت الله محمدی ری شهری، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری، محمود علوی، وزیر اطلاعات، سیدحمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، سیدیحیی رحیم صفوی، مشاور و دستیار عالی مقام معظم رهبری، مسعود خامنه ای، بهرام قاسمی، محمدرضا عارف، نصیر احمد نور، سفیر افغانستان در ایران و برخی از اعضا و معاونان بیت مقام معظم رهبری، معاونان قوه قضائیه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرماندهان نیروهای مسلح، رؤسای دانشگاه‌ها، اساتید حوزه و دانشگاه و دانشجویان حضور داشتند.

یادآور می‌شود، مرحوم دکتر احمد احمدی، ۱۸ خردادماه به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت. مجلس ترحیم دیگری روز چهارشنبه ۲۳ خردادماه در مسجد امام جعفر صادق (ع) شهرستان ملایر، زادگاه حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می‌شود. همچنین یکشنبه ۲۷ خردادماه از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ مجلس ختم دیگری در مسجد دانشگاه تربیت مدرس، واقع در خیابان جلال آل احمد برگزار خواهد شد.