اولین همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی روز دوشنبه ۲۹ بهمن ماه در سالن همایش های شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزارشد.

این همایش با حضور دکتر وحید احمدی،مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر نصرت اله ضرغام ،رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و غلامرضا غفاری ،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات وفناوری آغاز به کار کرد.

 

اتصال دولت، نخبگان و جامعه به هم اولین گام در مسیر پذیرش مسؤولیت اجتماعی دانشگاه‌ها است

در افتتاحیه این همایش دکتر اکرم قدیمی، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دبیر علمی همایش ملی "نظام تعامل دانشگاهی و فضای اجتماعی"  گفت: مشارکت دانشگاه‌ها در ترویج فضیلت‌های شهروندی، صلح، رفاه و توسعه در پرتو آزاداندیشی و نقادی و نظارت عمومی از جمله ارزش‌هایی است که در راستای مسؤولیت اجتماعی دانشگاه به رشد و تعالی معنوی و مادی جامعه منجر می‌شود.

دبیر علمی این همایش با بیان اینکه در جوامع پیشرفته کارکردهای دانشگاه‌ها به دیوارهای دانشگاه و مرزهای معمول آموزش و پژوهش محدود نمی‌شود، افزود: در تفسیر نوین فلسفه اجتماعی دانشگاه‌ها صرفاً به وظایف متعارف علمی و تربیتی بسنده نمی‌شود، بلکه دانشگاه‌ها موظف هستند در راستای رسالت اجتماعی خود به طیف وسیعی از فعالیت‌های ناظر بر نیازها و مصالح عمومی جامعه بپردازند.

وی دانشگاه‌ها را به عنوان یکی از مهمترین نهادهای یک کشور دانست که علاوه بر وظیفه تعلیم و تربیت در حوزه‌های مختلفی چون قانونی، زیست‌محیطی، اخلاقی و نوع دوستی مسؤولیت‌هایی را بر عهده دارند.

قدیمی انطباق آموزش‌های دانشگاهی با منافع و انتظارات جامعه را از دیگر مسؤولیت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها دانست و ادامه داد: مشارکت دانشگاه‌ها در ترویج فضیلت‌های شهروندی، صلح، رفاه و توسعه در پرتو آزاداندیشی و نقادی و نظارت عمومی از جمله ارزش‌هایی است که در راستای مسؤولیت اجتماعی دانشگاه به رشد و تعالی معنوی و مادی جامعه منجر می‌شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ادامه داد:  تغییر اندیشه‌های تخصصی یکی از مهمترین تحولات جهان آینده می باشد. وی یادآور شد: امروزه دانشگاه‌ها به میدان جدیدی برای تبادل اندیشه‌ها و ایده‌های نوآورانه تبدیل شده و در دستیابی به توسعه پایدار نقش مهمی دارند و جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با این رویکرد و با محوریت دانایی باید در رأس امور به این موضوع در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های کلان ملی توجه کند.

قدیمی تاکید کرد: امروزه کشور به ساختارهایی نیاز دارد که دولت، نخبگان و جامعه را به هم متصل کند و اولین گام در این مسیر پذیرش مسؤولیت اجتماعی دانشگاه‌ها است.

قدیمی با اشاره به برگزاری این همایش ملی خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با ایجاد دبیرخانه دائمی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی امیدوار است با برگزاری سالانه این همایش، این امر به فرجامی نیک برسد.

 

 

ایجاد نظام ارتباطی میان دانشگاه و فضای اجتماعی نمی‌تواند یک نظام دستوری، ارشادی و ضربتی باشد

دکتر احمدی مشاور وزیر و رئیس مرکز در ابتدای سخنرانی خود در همایش گفت: از گذشته عالمان به دنبال اثرگذاری در جامعه بوده اند بنابراین تعامل بین نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی حرف جدیدی نیست.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان این که در حوزه‌ اثرگذاری دانشگاه‌ها در فضای اجتماعی دچار خلاء های جدی هستیم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که علاوه بر آن‌که فهم و زبان مشترک میان دانشگاه‌ها و فضای اجتماعی ایجاد نشده است، باید تاکید شود که ایجاد تعامل میان این دو نهاد دستوری و ارشادی نیست.

وی با بیان اینکه جامعه نمی‌تواند بپذیرد که دانشگاه‌ها به صورت مستقل عمل کنند، خاطر نشان کرد: دنیای جدید امروزه روی دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی را داشته‌اند، به گونه‌ای که شاهد ظهور نسل‌های جدید دانشگاه‌ها در کشورها هستیم.

دکتر احمدی با بیان اینکه با چنین نیتی اقدام به برگزاری این همایش کردیم، اضافه کرد: با طرح مسائل در این همایش در صدد هستیم تا سطح اندیشه‌ها را در این حوزه ارتقا دهیم و راهکارهایی در خصوص ایجاد تعامل میان دانشگاه‌ها بر فضای اجتماعی ارائه دهیم.

مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در دنیا ظهور دانشگاه‌های نسل‌های جدید به‌ویژه دانشگاه‌هایی با اثرگذاری‌های اجتماعی مطرح است، ادامه داد: دانشگاه به عنوان یک جامعه نخبگانی و مجموعه‌ای که طلایه‌دار علم، فرهنگ و نوآوری است، می‌تواند از طرق مختلف در جامعه مؤثر باشد که ارتباط با فضای اجتماعی یکی از این مسیرها است.

به گفته وی فضای اجتماعی بر فضای مجازی مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌ها را در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهد تا بتواند با فضای جامعه تعامل داشته باشد. ضمن آنکه موزه‌های علم و فناوری، نمایشگاه‌های علمی، پارک‌های علم و فناوری در فضای مجازی می‌توانند دامنه ارتباطات دانشگاه‌ها با فضای اجتماعی را گسترده‌تر کنند.

دکتر احمدی با بیان اینکه با چنین ابزارهایی دانشگاه‌ها می‌توانند دستاوردهای خود را به جامعه عرضه کنند، تاکید کرد: بر این اساس ما نباید انتظار داشته باشیم که همه اندیشمندان به ابزارهای تعامل با جامعه مسلط باشند. چرا که یک دانشمند لزوماً قادر به ارتباط با جامعه نیست، ولی باید بررسی شود که الگوهای کارآمد در این زمینه در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد.

مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در کشور ظرفیت‌های علمی بالایی وجود دارد، یادآور شد: کشور توانسته است در تولید مقالات رتبه اول را کسب کند، ولی در آنجایی که باید شاهد اثرگذاری دانشگاه‌ها و حضور دستاوردهای آنها در کشور باشیم، دچار خلاءهای جدی هستیم و تاکنون استادان و دانشمندان نتوانسته‌اند جای خود را در جامعه بیابند.

وی به مسائل موجود در کشورهای مرزی در شمال و جنوب و شرق و غرب اشاره کرد و ادامه داد: در این میان این سوال مطرح می‌شود که آیا در صورت حذف دانشگاه‌های این شهرها مردم آن منطقه جای خالی آنها را احساس خواهند کرد. این یک سوال اساسی است. ولی اعتقاد نداریم که همه دلایل عدم اثرگذاری دانشگاه‌ها در فضای اجتماعی به دانشگاه‌ها مرتبط است، بلکه نیاز است که یک رویکرد سیستماتیک در این زمینه ایجاد شود.

دکتر احمدی با بیان اینکه نظام حاکم بر دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که استادان نقش خود را در منطقه و کشور بیابند، اظهار کرد: در دنیا الگوهای موفقی به ویژه در کشورهای اروپایی وجود دارد که بر اساس آن با ایجاد شبکه ارتباطات اجتماعی، دانشگاه‌ها با لایه‌های مختلف جامعه در ارتباط هستند. چرا که این دانشگاه‌ها دریافته‌اند که وظایف اصلی آنها تنها تربیت دانشجو و گرفتن پروژه‌های تحقیقاتی نیست و چنین رویکردی موفقیت، پایداری، توسعه و ارتقا ی سطح فرهنگی و اجتماعی و مدیریتی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ایجاد تعاملات میان دانشگاه‌ها و فضای اجتماعی، تاکید کرد: ایجاد نظام ارتباطی میان این دو نهاد یک نظام دستوری، ارشادی و ضربتی نمی‌تواند باشد، بلکه یک نظام تحولی نیاز به گفتمان دارد.

دکتر احمدی با بیان اینکه زبان مشترک و سهم مشترک میان جامعه و دانشگاه‌ها ایجاد نشده است، ادامه داد: ما نیازمند حضور فعال و مشارکت همه آحاد جامعه در مسائل علمی و فناوری هستیم و اگر بخواهیم چنین تعاملی صورت بگیرد، باید ارتباطات در نظام درستی شکل بگیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در این همایش با وجود بحث ها و پانل های تخصصی بتوان به دستمایه ارزشمندی دست پیدا کرد.

 

تعامل میان دانشگاه‌ها و فضای جامعه نیازمند یکپارچگی میان همه دست‌اندرکاران است

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با تاکید بر این که انتظار بر این است که دانشگاه‌ها حتی در زمان رکود توسعه و پایداری را برای جامعه به ارمغان آورند، گفت: این امر نیازمند یکپارچه‌سازی در حوزه‌های تحقیقاتی در بخش‌های دولتی است.

 دکتر نصرت‌الله ضرغام خاطرنشان کرد : در دهه‌های اخیر اثربخشی علم و فناوری به شدت در دنیا مطرح شده است و انتظاری که در دنیای علم و فناوری وجود دارد، این است که مراکز دانشگاهی حتی در شرایط رکود بتوانند استانداردهای زندگی و پایداری کشور را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه تحقق چنین امری نشان‌دهنده آن است که نظام دانشگاهی به وظایف خود عمل می‌کنند، ادامه داد: از سوی دیگر زمانی که منابع مالی به دانشگاه‌ها اختصاص داده می‌شود، جامعه انتظار دارد که خروجی این سرمایه‌گذاری را مشاهده کند.

وی با اشاره به تجربیات جهانی در زمینه اثرگذاری دانشگاه‌ها در جامعه، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سال ۱۹۴۵ آمریکا با انجام مطالعاتی در این زمینه "بنیاد علم" را تشکیل داد و با سیاست‌گذاری‌های انجام شده و در نتیجه پیش تازی آمریکا در حوزه علم و فناوری را منجر شد و امروزه به ابرقدرتی در این حوزه تبدیل شده است.

دکتر ضرغام با تاکید بر اینکه تعامل میان دانشگاه‌ها و فضای جامعه نیازمند یکپارچگی میان همه دست‌اندرکاران است، خاطر نشان کرد: تجربیات جهانی اثبات کرده که علم و فناوری محرک اصلی رشد اقتصادی و توسعه جوامع بشری است، ولی مشروط بر آن‌که یکپارچگی‌های لازم در تحقیقات بنیادی و کاربردی، یکپارچگی در تحقیقات عمومی و دولتی و تبعیت از معیارهای جهانی صورت گیرد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که به ازای هر یک درصدی که در حوزه تحقیقات، سرمایه‌گذاری می‌شود، ۶۱ درصد رشد اقتصادی رخ می‌دهد؛ ولی این گفته به معنای آن نیست که هر کشوری که در این زمینه سرمایه‌گذاری کند، به رشد اقتصادی دست می‌یابد.

وی تاکید کرد: تحقق چنین امری نیاز به تعامل میان بخش‌های دولتی و خصوصی دارد. ضمن آنکه بخش خصوصی بتواند بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در امر تحقیقات و توسعه داشته باشد.

دکتر ضرغام با اشاره به ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی کشور، یادآور شد: این ظرفیت‌ها نیازمند آن است که تقاضاهایی از سمت جامعه به آنها ارائه شود. وجود تقاضا موجب می‌شود تا دیوارهای ذهنی و فیزیکی دانشگاه شکسته شود. نمونه آن اتفاقی بود که در زمان جنگ رخ داد و دانشگاه‌ها به خدمت امنیت کشور درآمدند.

وی با طرح این سوال که آیا صنعتی که متکی بر ابزار غیر ماهر است، می‌تواند در رشد اقتصادی مؤثر باشد، خاطر نشان کرد: کشورها امروزه در تلاش هستند تا به سمت فناوری‌های نوین حرکت کنند، چرا که این فناوری‌ها هستند که موجب رشد اقتصادی می‌شوند و این امر در گرو تعامل میان دانشگاه‌ها و صنعت است.

دکتر ضرغام به سرمایه‌گذاری‌های چین در حوزه تحقیق و توسعه اشاره کرد و یادآور شد: در سال ۲۰۱۳ این کشور معادل جمع سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده است، چرا که به این باور رسیده‌اند که پشتیبانی از علم منجر به ابرقدرتی آنها خواهد شد.

وی با اشاره به ظهور نسل چهارم دانشگاه‌ها گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشاهده می‌کنیم که پذیرش دانشجویان نخبه ایرانی در آمریکا نسبت به سال‌های قبل کاهش نیافته است که این امر نشان‌دهنده تبعیت از سیاست‌های مربوط به فناوری می‌شود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با اشاره به اقدامات این صندوق برای توسعه تحقیقات از ایجاد کارگروهی با نام "کودک و آینده" خبر داد و افزود: این کارگروه در تلاش است تا در کودکان فکر تحلیل‌گر، تفکر نقادانه و روشن‌اندیش ایجاد کند.

وی ایجاد کارگروه "فیزیک و ریاضی" را از دیگر اقدامات این صندوق نام برد و افزود: این کارگروه با همکاری انجمن ریاضی فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

تحولات اساسی در جامعه مدیون نظام دانشگاهی است

دکتر برات قبادیان در همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی در فضای اجتماعی با تاکید بر اینکه تحولات اساسی در جامعه مدیون نظام دانشگاهی است، افزود: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، ایران در سال ۲۰۱۳ رتبه سوم جهانی را در تربیت مهندس و منابع انسانی و علوم پایه کسب کرده است که این امر به عنوان یک سرمایه و پیشرفت برای کشور محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: بزرگترین چالش ما در این زمینه آن است که چرا دانشگاه‌ها نقش خود را در جامعه ایفا نمی‌کنند.

وی با اشاره به وجود ۵ میلیون دانشجو و صد هزار استاد هیأت علمی در کشور، اظهار کرد: چالش‌هایی چون تغییر اقلیم، خشکسالی، ریزگردها و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، چالش‌هایی نیستند که یک شبه در کشور ایجاد شوند. ما باید از گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داشته باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تا سال ۱۳۸۰ برنامه‌ریزی‌های بلندمدت نداشتیم، افزود: سند چشم‌اندازی تدوین شد که بعد از مدتی اجرایی شدن به کنار گذاشته شد.

وی با اشاره به وضعیت ساختار دانشگاه‌های کشور گفت: در دانشگاه‌ها تنها به تربیت دانشجویان پرداخته می‌شود و هر موضوعی که به عنوان پایان‌نامه پیشنهاد می‌دهند، به تصویب می‌رسد و اعلام می‌شود که مقصران اصلی برای عدم تعامل میان دانشگاه‌ها با فضای جامعه خود دانشگاه‌ها هستند، چرا که دانشگاه‌ها می‌توانند پایان‌نامه‌های دانشجویان را در جهت رفع مشکلات کشور اجرایی کنند.

وی به تدوین "طرح فرصت مطالعاتی صنعتی" اشاره کرد و گفت: در این طرح از سوی واحدهای صنعتی ۱۳۰ نفر اعلام نیاز شد تا جذب واحدهای صنعتی شوند، ولی تنها ۴ نفر از دانشگاهیان کل کشور برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کردند.

دکتر قبادیان با تاکید بر اینکه دیوار بی‌اعتمادی برای هر دو طرف صنعت و دانشگاه کشیده شده است، اظهار کرد: از سوی دیگر مشاهده می‌کنیم که تا سال ۹۴ تنها ۸۰۰ واحد صنعتی و معدنی دارای واحدهای تحقیق و توسعه بودند، ولی با برنامه‌های اجرایی شده در دو سال اخیر دو هزار واحد صنعتی دیگر صاحب واحدهای تحقیق و توسعه شدند. چرا که این واحدها به این درک رسیده‌اند که باید از علم و فناوری استفاده کنند.

دکتر قبادیان همچنین به راه‌اندازی سامانه "تولید و توسعه اشتغال پایدار" (تاپ) اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این سامانه واحدهای صنعتی نیازها و مشکلات خود را در آن بارگذاری می‌کنند تا فناوران و دانشگاه‌ها اقدام کنند. وی گفت:  این سامانه که در هفته آینده راه‌اندازی می‌شود.

 

دانشگاه ها دیگر برخلاف گذشته از بافت های اجتماعی جدا نیستند

دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این همایش اظهار کرد: نهاد دانشگاه از گذشته تاکنون تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. رشته های دانشگاهی دگرگون و به سمت چند رشته ای شدن حرکت کرده است.

وی افزود: در گذشته تمرکز دانشگاه ها بر تئوری های جدید بود، اما امروزه این نهاد به سمت کاربردی سازی و تجاری سازی پیش می رود.

دکتر ناظمی ادامه داد: در گذشته مسئولیت دانشگاه ها تنها در قبال علم و دانش بود، اما در حال حاضر این مراکز علمی در قبال کل جامعه وظیفه دارند و تحقیقات دانشگاهی در خصوص دانش جهان شمول صحبت می کند. به عقیده وی بر همین اساس دانشگاه ها دیگر برخلاف گذشته از بافت های اجتماعی جدا نیستند.

دکتر ناظمی تصریح کرد: برخورد و مواجهه ایرانیان با این نهاد علمی از ابتدا به جهت توسعه علم نبود و در نتیجه در راستای خدمت گذاری علم نیز قرار نگرفت.

وی تاکید کرد: این نگاه باید تغییر کند و دانشگاه در جهت خدمت به علم و دانش و در نهایت جامعه قرار گیرد.

 

ضرورت نگاه آینده نگارانه و بررسی سیاست های جاری در تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی

دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: دانشگاه نباید به حوزه آموزش و پژوهش محدود شود بلکه در کنار آموزش دانش باید زندگی کردن هم آموزش داده شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: به رقم همه کاستی هایی که وجود دارد، وزارت علوم با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی آثار خوبی در این زمینه تولید کرده است که وجه اجتماعی و فرهنگی آموزش عالی را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: ما در جامعه ای زندگی میکنیم که خانواده ها تمایل دارند فرزندانشان تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و در نظر سنجی که انجام شده ۶۷ درصد سرپرستان خانواده ها تمایل داشته اند که فرزندانشان تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

وی تاکید کرد: با وجود این آمار باید برنامه ای داشته باشیم که بتوانیم انسان های فرهیخته ای روانه جامعه کنیم.

دکتر غفاری در پایان گفت: طبعا وقتی با موضوعی مثل تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی روبرو هستیم باید نگاه آینده نگارانه داشته باشیم و سیاست های جاری را بررسی کنیم.

 

 

نشست اول: بررسی و تحلیل وضعیت فعلی پیوند نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی

همچنین ، دراین همایش نشستی با موضوع بررسی و تحلیل پیوند نظام دانشگاهی و فضای مجازی با مدیریت دکتر سیعد سمنانیان برگزار شد که دکتر مسعود فراستخواه به موضوع کوشش در جهت الگوی مفهومی و عملیاتی دانشگاه اجتماعی درایران پرداخت.از سوی دیگر دکتر علی پایا موضوع نظام دانشگاهی ،چالش های بومی وجهانی و تعامل با فضای اجتماعی دکتر غلامرضا ذاکر صالحی،موضوع سنخ شناسی الگوهای تعامل بین نهادهای علمی و جامعه ،دکتر سحرکوثری  موضوع چشم انداز فضای اجتماعی دانشگاه و عوامل تاثیرگذار برآن  و دکتر محمد حسن زاده موضوع پارکهای علم و فناوری ؛حلقه اتصال عموم مردم به منظومه پیچیده علم و فناوری را بررسی کردند.

 

نشست دوم: شاخص های ارزیابی پیوند میان نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی

در ادامه این همایش نشست دیگری با عنوان شاخص های ارزیابی پیوند میان نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی با مدیریت دکتر نسرین نورشاهی برگزار شد. در این نشست دکتر هادی خانیکی به بررسی موضوع فرهنگ گفت و گو و نقش آن در ارتقای سرمایه اجتماعی دانشگاه پرداخت .همچنین دکتر آرش موسوی موضوع تعاملات نظام دانشگاهی با دنیای بیرون: مسائل و راه حل ها ، دکتر موسی اکرمی موضوع پیش نیازهای تعامل  نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی، دکتر غریب فاضل نیا موضوع تجربه دانشگاه زابل در راستای تعامل دانشگاهی و فضای اجتماعی و دکتر نعمت الله فاضلی موضوع کالایی شدن دانش و چالش آن برای جامعه را بررسی کردند.

در پایان این همایش میزگردی با مدیریت دکتر الهه حجازی با عنوان راهکارهای تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی برگزار شد.

این میزگرد با حضور دکتر احمدی، دکتر حسین ابراهیم آبادی، دکتر محمد جواد دهقانی و دکتر موحدی برگزار شد و هر یک در مورد ضرورت تعامل دانشگاه با فضای اجتماعی  نظرات خود را بیان کردند. همچنین در این میزگرد نمونه های تعامل دانشگاه با فضای اجتماعی نیز مطرح شد. حضار نیز نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

در پایان این همایش  نیز احمدی گفت: هدف از ایجاد اینگونه همایش ها ایجاد طوفان فکری می باشدو امیدواریم این نشست ها ادامه دار شود تا بتوان به دستاورد خوبی رسید.