Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

علم آزاد و سیاست‌های حمایتی آن

شما اینجا هستید

پدیدآورنده(ها): 
شیما مرادی
ناشر: 
مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
سال انتشار: 
۱۴۰۰
شابک: 
۰۷۰-۶۶۶-۰۰۵۱۱-۰-۶
تعداد صفحات: 
۱۶۸صفحه
قیمت: 
۴۵۰۰۰تومان

علم آزاد (علم باز، علم همگانی) مفهومی گسترده است و رویکردی جدید در زیست‌بوم علم، فناوری و نوآوری است که بر شفانیت و باز بودن کلیه اقدامات، ظرفیتها، داده‌ها، تحلیل‌ها و یافته‌ها در این زیست‌بوم دلالت دارد. به بیان دیگر، علم آزاد مبتنی بر مشارکت و روش‌های جدید انتشار داده، اطلاعات و دانش با استفاده از فناوری‌های دیجیتالی، بسترهای علمی مشارکتی و ابزارهای جدید همکاری است، و موضوعاتی چون داده‌های پژوهشی آزاد (واسپارگاره‌های داده‌های پژوهشی، سیاست‌های حامیان پژوهشی برای اشتراک داده، رویکرد پژوهشگران در قبال اشتراک داده)، ارتباطات علمی آزاد (هم‌ترازخوانی، سیاست‌های نشریات برای هم‌ترازخوانی آشکار، استفاده از بستر دگرسنجی، اصلاحات و سلب اعتبار مقالات)، و دسترسی آزاد به انتشارات (انتشارات با دسترسی آزاد، پیش انتشارها، بسترهای انتشار جایگزین، سیاست‌های حامیان پژوهشی برای دسترسی آزاد، سیاست‌های نشریات برای دسترسی آزاد، رویکرد پژوهشگران در قبال دسترسی آزاد) را دربرمی‌گیرد. به جهت نو بودن موضوع علم آزاد، اثر حاضر به تبیین این مفهوم، مولفه‌ها، شاخص‌ها، مدل‌های مرتبط، چالش‌های اخلاقی، ارتباط آن با آموزش و سیاست‌های حمایتی در دنیا در سه فصل می‌پردازد.

فصل اول به مفاهیم، مولفه‌ها و شاخص‌های علم آزاد دلالت دارد. فصل دوم، به ارائه کلیه مدل ‌هایی می‌پردازد که تا کنون در ارتباط با علم آزاد تدوین شده‌اند و سپس ظرفیت‌ها و چالش‌های اجرایی پیش روی اجرای علم آزاد مورد بحث قرار گرفته‌اند. در فصل سوم، سیاست‌هایی که در کشور‌های اروپایی شامل انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، سوئد، اسپانیا و منطقه شامل فلسطین‌ اشغالی، ترکیه، عربستان سعودی و مصر در این موضوع تدوین شده‌اند به عنوان نمونه مورد بحث قرار خواهند گرفت تا در صورت لزوم بتوانند به عنوان الگو مورد بهره‌برداری سایر کشورها باشند. در این میان، وضعیت ایران از حیث توجه به علم آزاد و ظرفیت‌های آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

گفتنی است کتاب حاضر مستخرج از طرح پژوهشی نگارنده است که به جهت ارائه الگویی برای سیاست‌های تسهیل‌گر علم آزاد در ایران در سال ۱۳۹۹ در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و گروه ارزیابی سیاست‌ها و پایش علم، فناوری و نوآوری (علم سنجی سابق) انجام شده بود.

تصویر جلد: 

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما