مراسم یادبود و نکوداشت دکتر محمدامین قانعی راد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مراسم یادبود و نکوداشت دکتر محمدامین قانعی راد با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران و چند نهاد دیگر با حضور خانواده مرحوم استاد قانعی راد برگزار شد.

در ابتدای این نشست که به صورت مجازی، سه شنبه ۱۵ تیرماه برگزار شد، دکتر سراج زاده، رئیس انجمن جامعه شناسی ایران ضمن معرفی ششمین همایش جامعه شناسان ایرانی و جامعه ایرانی از جای خالی استاد قانعی راد در جمع جامعه شناسان ایرانی گفت.

دکتر سید سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز در ادامه ضمن تشکر از برگزاری مراسم یادبود دکتر قانعی راد گفت: یکی از مهمترین حوزه هایی که در سیاست گذاری علم و فناوری با آن رو به رو هستیم ارتباط بین علم و جامعه است و ناهمزمانی دانش چیزی است که استاد قانعی راد از آن بارها یاد کرده است. وی افزود: از نظر استاد قانعی راد  یکی از آسیب های مهم در جامعه علمی ما عدم یکپارچگی جامعه علمی با نظام های دیگر اجتماعی است. رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ادامه داد: ارتباط بین علم و جامعه از جمله سوالات مهم حوزه سیاست گذاری عم و فناوری است که مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سعی دارد به آن بپردازد. دکتر قاضی نوری از مرحوم قانعی راد به عنوان یک وزنه و مرجع مهم در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور یاد کرد و وی را بانی گشایش تفکر در حوزه سیاست گذاری علم و فناوری دانست. دکتر قاضی نوری ضمن ابراز تاسف از جای خالی استاد قانعی راد در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار امیدواری کرد اساتید دیگر و دانشجویان استاد قانعی راد بتوانند مسیر استاد را ادامه دهند. وی  همچنین اضافه کرد: گروه مطالعات نظری علم و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در تلاش است تا به مباحث فلسفه علم و جامعه شناسی علم و فناوری بپردازد و امیدواریم برکت این همکاری ها به همه جامعه علمی برسد.

دکتر قاضی نوری در پایان سخنان خود از اهمیت شبکه سازی میان دانشمندان و دست اندرکاران گفت و افزود: تاکید ویژه استاد قانعی راد بر شبکه سازی بسیار زیاد بود. دانشمندان و دست اندرکاران علوم انسانی وقتی تبدیل به یک شبکه شوند امکان اثرگذاری بهتری خواهند داشت. وی همچنین بر اهمیت برگزاری نشست ها و همایش ها تاکید کرد و برگزاری اینگونه رویدادهارا فرصتی برای گفتمان و شبکه سازی دانست.

در ادامه نشست نیز دکتر نعمت الله فاضلی با موضوع استاد قانعی راد و مسئله علوم انسانی در ایران به سخنرانی پرداخت. دکتر رحیم محمدی، جامعه شناسان پسا انقلاب و نگاه به علم مدرن با بررسی موردی دکتر قانعی راد و دکتر سید سپهر قاضی نوری جامعه شناسی فناوری به عنوان دغدغه ای بعد از دکتر قانعی راد را مورد بررسی قرار دادند. دکتر علی پایا با موضوع نگاهی شتابزده و نقادانه به برنامه پژوهشی محوری دکتر قانعی راد و دکتر حسین  میرزایی با موضوع قانعی راد و دوگانه دانشمند/ سیاستمدار از دیگر سخنرانان این نشست بودند.