Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

روش‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی

شما اینجا هستید

پدیدآورنده(ها): 
ناصر باقری‌مقدم، سید سپهر قاضی‌نوری، عنایت‌اله معلمی، سید مسل موسوی درچه
ناشر: 
مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
سال انتشار: 
۱۳۹۷
شابک: 
۹۷۸-۹۶۴-۸۰۴۱-۹۲-۷
تعداد صفحات: 
۶۴۲صفحه
قیمت: 
۷۰۰۰۰تومان

در دنیای پر از تغییرات امروز، توسعۀ فناوری، به عنوان یک عنصر رقابتی، و موتور رشد اقتصادی، از اهمیت فزاینده­ای برخوردار است. کشورهای مختلف، بسته به موقعیت و شرایط خود، برای دست­یابی به رشد بالاتر و جایگاه اقتصادی بهتر، سیاست‌هایی را به منظور توسعۀ فناورانۀ خود، به ویژه با تمرکز بر فناوری­های راهبردی، در نظر می­گیرند، و دولت­ها با تدوین اسناد ملی برای این فناوری­ها، اقدام به مداخلۀ هدف­مند در توسعۀ فناوری و صنعتی شدن می­نمایند. اما وجود برخی ناهمخوانی­های روش­شناسانۀ تدوین این اسناد با ویژگی­های ملی در ایران، ضرورت ارائۀ یک روش­شناسی بومی و علمی را برای تدوین آن­ها پررنگ نمود. از این رو این کتاب، با هدف ارائۀ مجموعه­ای از روش‌ها (در قالب یک روش‌شناسی)، به منظور تدوین اسناد ملی توسعۀ فناوری­های راهبردی، و سازگار با نیازها و ویژگی­های بومی، نگاشته شده است.

محتوای کتاب در قالب سه بخش، پیش روی مخاطبان قرار دارد. بخش اول، باعنوان «نیازها و ضرورت‌ها»، در بر گیرندۀ سه فصل است. فصل اول، به بررسی لزوم مداخلۀ دولت در توسعۀ فناوری و ضرورت تدوین اسناد ملی توسعۀ فناوری­های راهبردی می­پردازد. در فصل دوم، نمونه­هایی از اسناد ملی توسعۀ علم و فناوری در داخل و خارج از کشور مورد بررسی قرار می­گیرد، و در فصل سوم، ضمن آسیب­شناسی اسناد ملی توسعۀ فناوری در ایران و جهان، به تشریح الزام­های محتوایی و فرآیندی و تبیین مفهوم روش­شناسی تدوین اسناد ملی فناوری­های راهبردی مبادرت شده است.

بخش دوم، با عنوان «چارچوب­ها و ابزارها»، در قالب ۷ فصل تدوین شده است. فصل اول، بر معرفی مؤلفه‌های اصلی، و ارائۀ نمایی کلی از روش‌شناسی پیشنهادی متمرکز است. هر یک از شش مؤلفۀ روش‌شناسی پیشنهادی، شامل مبانی سند، هوشمندی فناوری، ارکان جهت­ساز، برنامۀ اقدام­ها و سیاست‌ها، برنامۀ عملیاتی، و برنامۀ ارزیابی و به­روزرسانی، به ترتیب، عناوین شش فصل آتی این بخش را تشکیل می‌دهند.

در نهایت، بخش سوم، با عنوان «مروری بر مفاهیم»، مفاهیم آینده­پژوهی، مدیریت فناوری، و مطالعات سیاست نوآوری را در سه فصل مجزا مورد بررسی قرار می­دهد. در فصل اول این بخش، یعنی «مروری مختصر بر مفاهیم آینده­پژوهی»، ضمن مروری بر پیشینۀ آینده­پژوهی، به بررسی آینده­پژوهی در کشورهای در حال توسعه پرداخته شده و سپس برخی از مهم­ترین روش­های آن، در قالب سه گروه پایش­های محیطی، رویکردهای برون­یابانه و رویکردهای خلاقانه معرفی می­شوند. در فصل دوم این بخش، ضمن معرفی راهبردهای بنگاهی و ملی فناوری، به مرور مدل­های مطرح در هر یک از این دو راهبرد، مدل­های مختلف ارائه شده در دو دستۀ بنگاهی و فرابنگاهی ارزیابی توانمندی فناوری، و مدل­های اکتساب فناوری پرداخته می‌شود. و در آخر، در فصل سوم این بخش، مفاهیم گذارهای فناورانه، نظام­های نوآوری فناورانه، مدیریت گذار و مدیریت راهبردی گوشه­ها مورد بررسی قرار می­گیرند.

علاقه مندان به تهیه این کتاب میتوانند با شماره ۸۸۰۳۶۱۴۴ داخلی ۱۰۳، ۳۲۲ و ۲۰۷ تماس حاصل نمایند.

تصویر جلد: 

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما