آزمایشگاه سیاستی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با حمایت مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری انجمن مدیریت فناوری و نوآوری برگزار می‌کند:

فراخوان دومین دوره جایزه پُل

دبیرخانه جایزه پُل مستقر در آزمایشگاه سیاستی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، این رویداد را با هدف کاهش شکاف میان مطالعات نظری و مسائل روز حوزه علم، فناوری و نوآوری برگزار می‌کند. در دومین دوره از این رقابت‌ها، هدف دریافت، داوری و انتخاب بهترین تحلیل‌های سیاستی در موضوع سیاست‌های شبکه‌سازی و توسعه همکاری فناورانه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌های بزرگ صنعتی است.

۱- موضوع اصلی چیست؟

هدف از جایزه پُل دوم، انتخاب بهترین تحلیل‌های سیاستی در موضوع سیاست‌های شبکه‌سازی و توسعه همکاری فناورانه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌های بزرگ صنعتی به شرح زیر است:

در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان ارزیابی و تایید شده در ایران وجود دارد. به این تعداد می‌توان هسته‌های فناور و شرکت‌های نوپای مستعد زیادی را نیز اضافه کرد که در حال رشد و حضور در صف ارزیابی و دانش‌بنیان شدن قرار دارند.

از سوی دیگر بنگاه‌های صنعتی باسابقه‌ای در صنایع مختلف حضور دارند که با در اختیار داشتن توان تولید، بازار فروش، ظرفیت صادرات و منابع مالی، می‌توانند به خوبی از دانش فنی این شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌برداری کنند و با همکاری مشترک، هم‌افزایی قابل توجهی را در صنایع کشور رقم بزنند.

در میان این دو، نهادهای دولتی نیز وظیفه تسهیل‌گری و برقراری این ارتباط را از طریق سیاست‌های تنظیمی، مشوق‌ها و سایر ابزارهای سیاستی بر عهده دارند که در این حوزه نیز بخش‌های مختلف تلاش‌های قابل توجهی را صورت داده‌اند.

با وجود این ظرفیت بالقوه، هنوز ارتباط میان این سه ضلع (شرکت‌های دانش‌بنیان، بنگاه‌های بزرگ صنعتی و نهادهای تسهیلگر دولتی) به حد کفایت شکل نگرفته است و از این رو، موضوع اصلی جایزه پُل دوم، ارائه چارچوب‌ها و سیاست‌هایی است که موجب شکل‌گیری این ارتباط و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در زنجیره ارزش بنگاه‌های بزرگ در صنایع مختلف بشود.

در راستای این موضوع اصلی، دو سوال فرعی مطرح شده است:

الف- چه صنایعی دارای اولویت و ظرفیت بیشتری برای همکاری هستند؟

تنوع و گوناگونی صنایع بالاست و ماهیت این صنایع از لحاظ خصوصیات مختلفی مثل ظرفیت جذب فناوری‌های جدید، اندازه بازار، سهم آنها در اقتصاد کشور و... متفاوت است. از سوی دیگر، ظرفیت عرضه فناوری محدود است و خدمات و کالاهای دانش‌بنیان در برخی صنایع کاربرد بیشتری دارند. بنابراین بر اساس ظرفیت عرضه و جذب فناوری باید صنایع دارای توان همکاری بالاتر مشخص شوند.

پیشنهاد: برای تحلیل قوی‌تر و درک بهتر از وضعیت صنایع و شرکت‌ها، می‌توانید فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان را از (پیوست ۱) و همچنین دسته‌بندی صنایع مذکور را از (پیوست ۲) دانلود و تحلیل کنید.

ب- چارچوب پیشنهادی برای نقش‌آفرینی دولت بر اساس مورد «الف» چیست؟

پس از آنکه مشخص شود چه صنایعی و چه نوعی از فناوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دارای ظرفیت و اولویت بالاتری هستند، نوبت به آن می‌رسد که پیشنهادات برای مداخله دولت جهت برقراری این ارتباط ارائه شود. دولت می‌تواند از طریق بازیگران دولتی یا خصوصی، ابزارهای تشویقی، سیاست‌های تنظیم‌گری یا سایر برنامه‌ها برای شکل‌گیری این ارتباط مداخله کند و مسئله اصلی در این بخش آن است که چارچوب پیشنهادی منطبق با ویژگی‌های احصا شده در بخش «الف» باشد.

۲- «تحلیل سیاستی» چیست؟

در اینجا منظور از تحلیل سیاستی، ارائه یک گزارش سیاستی مرکب از مطالعات نظری و پیشنهادات عملیاتی برای ایران است که حاوی بخش‌های زیر باشد:

 • خلاصه مدیریتی
 • بیان دقیق مسئله
 • بررسی شرایط فعلی، سوابق قانونی، تجربیات جهانی و مبانی نظری (در صورت وجود)
 • شناسایی اولویت‌ها، گزینه‌های سیاستی و تحلیل آنها
 • ارائه پیشنهاد سیاستی (مشخص نمودن گزینه سیاستی منتخب و تبیین جزئیات اجرایی آن)

۳- چه الزاماتی باید در تدوین گزارش رعایت شوند؟

در هر گزارش تدوین شده باید موارد زیر رعایت شوند:

 • حداکثر ۵۰۰۰ کلمه باشد.
 • در هر تحلیل نهایتا دو نفر می‌توانند جزو تیم تالیف باشند.
 • امکان پاسخ‌گویی فقط به سوال «الف» یا هم‌زمان به سوالات «الف» و «ب» وجود دارد. اما طبعا پاسخ به هر دو سوال و ارائه یک چارچوب تحلیلی برای مسئله روز شرکت‌های دانش‌بنیان شانس بیشتری برای برنده شدن دارد.

۴- چه جوایزی در نظر گرفته شده است؟

آثار در دو مرحله مورد داوری قرار می‌گیرند که در مرحله اول داوران بدون حضور صاحبان اثر و در مرحله نهایی پس از ارائه نویسندگان به بررسی آثار می‌پردازند. در صورتی که گزارش‌هایی با حداقل کیفیت قابل قبول دریافت، داوری و انتخاب شوند، برندگان، جوایز نقدی به ارزش زیر دریافت خواهند کرد:

 • گزارش اول: ۲۰ میلیون تومان
 • گزارش دوم: ۱۵ میلیون تومان
 • گزارش سوم: ۱۰ میلیون تومان

ضمنا تمامی طرح‌هایی که به مرحله نهایی راه پیدا کنند، گواهی پذیرش دریافت خواهند کرد و آثار نهایی در وبسایت آزمایشگاه سیاستی منتشر خواهند شد.

همچنین مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آثار منتخب در قالب انعقاد قراردادهای پژوهشی و پروژه‌های کسری خدمت حمایت ویژه خواهد کرد.

۵- چه کسانی می‌توانند در این رقابت شرکت کنند؟

محدودیت فردی برای دریافت تحلیل های سیاستی پیشنهادی وجود ندارد و ملاک کیفیت و کاربردپذیری تحلیل‌های ارسالی است.

۶- اهداف این جایزه چیست؟

اهداف برگزاری دومین دوره این رقابت عبارت است از:

 • ایجاد پیوند میان پژوهش و عمل در ساحت علم، فناوری و نوآوری
 • استفاده از خرد جمعی برای حل مسائل واقعی حوزه علم، فناوری و نوآوری
 • طرح مسائل اصلی علم، فناوری و نوآوری در جامعه ذی‌ربط به این حوزه
 • شناسایی افراد یا تیم‌های مستعد برای حل مسئله

۷- فرآیند جایزه چگونه است؟

 • مرحله اول: تدوین و ارسال تحلیل سیاستی به همراه رزومه نویسنده (ها) به آدرس ایمیل pl@nrisp.ac.ir نهایتا تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰است.
 • مرحله دوم: بررسی آثار دریافتی در کارگروه علمی متشکل از نمایندگان نهادهای صاحب مسئله و خبرگان علمی صاحب‌نظر در این حوزه بر اساس کیفیت و امکان‌سنجی پیاده‌سازی ایده در شرایط واقعی کشور و اعلام تحلیل‌های راه‌یافته به بخش نهایی (نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۰)
 • مرحله سوم: ارائه تحلیل‌های منتخب و داوری نهایی آثار (نیمه اول مردادماه ۱۴۰۰)
 • مرحله چهارم: انتخاب آثار برنده، اهدای جوایز و انتشار تحلیل‌های برتر (نیمه دوم مردادماه ۱۴۰۰)

۸- چگونه در رقابت شرکت کنیم؟

 • برای ارسال طرح‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با آدرس ایمیل زیر در تماس باشید: pl@nrisp.ac.ir