Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

Menu Navigation

تبیین مبانی سند راهبردی توسعه فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

شما اینجا هستید

Project Details

  • Category:
  • Date Added: ۰۱/۱۹/۲۰۲۱

Project Info

تبیین مبانی سند، سطحی است که به­ عنوان مقدمه­ای در تدوین چشم­انداز، اهداف، راهبردها، سیاست‌ها و سایر اجزای سند قلمداد می­شود. در این سطح، ورودی­های موردنیاز بخش­های مدل فراهم می­شود. این ورودی­ها ویژگی­های ذاتی موضوع مورد مطالعه هستند و وظیفۀ تحلیل­گر، تنها کشف آن‌هاست. این مؤلفه به سیاست­گذاران کمک می­کند که با قطعیت بالاتری در مورد سایر بخش­های سند (ارکان جهت­ساز و برنامۀ اقدام­ها و سیاست‌ها) تصمیم­گیری کنند. تشریح ضرورت توسعه و دلایل توجیه­پذیری، شناخت ابعاد موضوع و محدودۀ سند، تبیین مشخصه­های فناوری و مطالعات تطبیقی مؤلفه­های تشکیل­دهندۀ این سطح هستند. در ادامه، هر یک از این مؤلفه‌ها به­ همراه روش پیشنهادی برای تبیین یا شناخت­ آن‌ها معرفی خواهد شد.  

جهت انجام این طرح، ابتدا اسناد بالادستی حوزه فاوا شناسایی و سپس بر اساس تناسب موضوعی اسناد با حوزه وزارتی و شرط مصوب بودن توسط نهادهای ذیربط و تایید کارفرما انتخاب شده­اند و در ادامه اطلاعات مورد نیاز از جمله اهداف، چشم­انداز، اولویت­های فناورانه، موضوعات اصلی تصمیم­گیری و سیاست­گذاری، ابزارهای سیاست­گذاری، الزامات سیاست­گذاری و کارکردهای نظام نوآوری از داخل اسناد استخراج شده­اند. بر این اساس۶۷ سند مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت این اسناد، اسنادی بودند که در سطح فرادست، هم­ترازان و خدمت­گیرندگان وزارت ICT مصوب شده بودند.

نتایج تحقیق نشان داد که فقدان لایه­بندی و تفکیک نقش­ها در نظام حکمرانی فاوا در کشور، موجب شده است منویات سیاستگذاران عالی نظام که در قالب اسناد حکومتی و توسط نهادهایی چون رهبری و مجمع تشخیص مصلحت بیان می­شود، نتواند در سطوح پایین­تر جاری شود. به علاوه تدوین کنندگان هر سند سیاستی، با بخشی­نگری صرفاً به موضوع سند خود می­پردازند و معماری کلان اسناد و نظام­های فاوا را نمی­بینند. مفاد اسناد نیز صرفاً به بیان آمال و اهداف اختصاص دارد و ابزارهای سیاستی مورد نیاز برای دستیابی به آن اهداف، مغفول هستند و پیش­نیازهای اجرایی سیاست­ها مشخص نیستند و حتي سازمانهاي موازي متولي پياده سازي و تصميم گيري در خصوص حكمراني فاوا وجود دارد. همین چند نکته کلیدی است که موجب شده است حکمرانی فاوا در کشورمان کارایی و اثربخشی لازم را نداشته باشد و طبعاً توسعه و کاربری فاوا نیز با مشکلات متعدد مواجه شود. اين  موضوعات باید در برنامه هفتم توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات مرتفع شود. در تدوین سند برنامه­ هفتم توسعه باید چشم­اندازهای آینده ملی، منطقه­ای و جهانی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و تدوین سیاست­ها بر اساس اصل واقع­بینی، آینده­اندیشی در کنار توجه به چالش­ها ومعطوف به اهداف بخش باشد.

Project Stats

۰
  Favourites
۰
  Likes
۳۵۱
Views
۰
  گزارش‌ها

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما