Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

بازخوانی انتقادی ادبیات حوزه اخلاق فناوری اطلاعات

شما اینجا هستید

پدیدآورنده(ها): 
علیرضا حسن‌زاده، لیلا نامداریان، صبا صارمی‌نیا، منا اسدی
ناشر: 
مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
سال انتشار: 
۱۳۹۶
شابک: 
۹۷۸-۹۶۴-۸۰۴۱-۸۰-۴
تعداد صفحات: 
۲۴۵صفحه
قیمت: 
۲۳۰۰۰تومان

به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش سازنده‌ای در افزایش کارآیی و اثربخشی سازمان‌ها داشته اما مشکلات اخلاقی متعددی را نیز به‌بار آورده است. بنابراین ضروری است که در کنار به‌کارگیری فناوری اطلاعات، اخلاق فناوری اطلاعات نیز رعایت گردد تا در عین توجه به مخاطرات اخلاقی ناشی از به‌کارگیری فناوری اطلاعات، از فرصت‌های حاصل از آن کمال استفاده فراهم گردد. در واقع حوزه اخلاق فناوري اطلاعات يکي از قلمروهاي مهم در اخلاق علم و فناوري است. اخلاق فناوري اطلاعات را به گسترده‌ترين معنا مي‌توان شاخه‌اي از اخلاق کاربردي به‌شمار آورد که به بررسي و تحليل آثار اجتماعي و اخلاقي فناوري اطلاعات و ارتباطات مي‌پردازد. اهميت اين موضوع و مباحثي از اين قبيل در دنياي پيچيده امروز، بسياري از کارشناسان و دست‌اندرکاران مرتبط را به انديشه و پژوهش در اين زمينه تشويق کرده است. کتاب حاضر در هفت فصل به بررسی و تحلیل انتقادی ادبیات حوزه اخلاق فناوری اطلاعات می‌پردازد. در اولین فصل ضمن بررسی اخلاق از ديدگاه‌هاي مختلف، روند مطالعات در حوزه مباحث اخلاقي در فناوري اطلاعات در جهان و ايران بررسي، تحليل و مقايسه تطبيقي می‌شود. در فصل دوم، مفهوم جامعه اطلاعات به‌عنوان يک جامعه فرا‌صنعتي مطرح می‌شود و محرک‌هاي اصلي حرکت به‌سوي جامعه اطلاعاتي بیان می‌گردد. در فصل سوم مروری بر تحولات اجتماعی و اخلاقی در جامعه اطلاعاتی صورت می‌گیرد. در فصل چهارم، مهم‌ترين چالش‌ها و چاره‌انديشي‌هاي اخلاق فناوري از ديدگاه صاحب‌نظران عمده مطرح شده و مورد تحليل انتقادي قرار می‌گیرد. در فصل پنجم، مهم‌ترين مسائل اخلاق فناوري اطلاعات از ديدگاه صاحب‌نظران عمده مطرح می‌شود و مورد تحليل انتقادي قرار می‌گیرد. در فصل ششم تحت عنوان نگاهي راهبردي براي تدوين رهنمودها در اخلاق فناوري اطلاعات، تلاش‌هاي داخلي و خارجي به‌منظور پر‌کردن خلاهاي سياست‌گذاري ناشي از امکانات جديد فناوري اطلاعات و ارتباطات مورد اشاره قرار می‌گیرد. در فصل هفتم با نگاهي گذرا به تاريخ تکامل اخلاق فناوري اطلاعات و به‌دنبال شکل‌گيري موضوعات و مسائل مطرح در اين قلمرو، چشم‌انداز اخلاق فناوري اطلاعات ترسيم می‌شود. این کتاب می‌تواند مورد استفاده دانشجویان رشته مدیریت فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، کامپیوتر و رشته‌‌های وابسته قرارگیرد. 

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت این کتاب می‌توانند با مرکز نشر چاپار شماره تلفن ۸۸۸۹۹۶۸۰ تماس حاصل نمایند.

تصویر جلد: 

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما