مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با هدف قابلیت‌سازی در حوزۀ منابع انسانی و استفاده از زیرساخت‌ها و سرمایه سازمانی برای ایفای نقش اثربخش در حوزه علم، فناوری و نوآوری،  دومین فراخوان «حمایت از پژوهشگران خوش آتیه سیاست‌گذاری علم، فناوری و نوآوری» را در تاریخ ۲۰/۱۲/۹۹ و در محورهای پژوهشی زیر اعلام نمود:

  • سیاست‏ علوم و تحقیقات؛
  • سیاست‏ فناوری و نوآوری؛
  • تأمین مالی و اقتصاد علم، فناوری و نوآوری؛
  • مطالعات آینده علم، فناوری و نوآوری؛
  • ارزیابی سیاست‌ها و پایش علم، فناوری و نوآوری؛
  • مطالعات نظری علم، فناوری و نوآوری (جامعه‌شناسی علم و فناوری، فلسفه علم و فناوری، اخلاق و حقوق علم و فناوری).

مهلت اولیه برای شرکت در فراخوان ۲۰/۱/۱۴۰۰ اعلام که با توجه به استقبال پژوهشگران سه هفته نیز تمدید شد. در این بازۀ زمانی، ۴۹ پیشنهاده از دانشجویان و فارغ ‏التحصیلان مقطع دکتری از ۲۴ رشته و ۲۳ دانشگاه مختلف کشور دریافت شد. بیشترین تعداد شرکت­ کنندگان در این دوره فراخوان، به ترتیب از دانشگا­ه­ های علامه طباطبائی، تهران، شهید بهشتی و صنعتی شریف و از رشته ­های سیاست گذاری علم و فناوری، مدیریت، فلسفه علم و مدیریت فناوری بودند.

 

از مجموع ۴۹ پیشنهاده دریافتی، پس از ارزیابی اولیه از حیث ارتباط با محورهای اعلام‌شده در فراخوان، سوابق و رشته تحصیلی پژوهشگر و همچنین ارتباط با مأموریت‌ها و اولویت‌های پژوهشی مرکز، ۲۳ پیشنهاده­ حائز شرایط شناخته شد و در کمیتۀ ارزیابی از حیث کیفیت بیان مساله، سوالات پژوهش، روش پژوهش و نتایج و خروجی ­های پیش­بینی­ شده مورد بررسی دقیق قرار گرفت. در نهایت ۱۳ پیشنهاده مورد تصویب نهایی قرار گرفت. مجریان پیشنهاده ­های پذیرفته شده، دانشجویان و فارغ‏ التحصیلان مقطع دکتری ۹ رشته در ۷ دانشگاه مختلف هستند. بیشترین تعداد پیشنهاده ­های پذیرفته شده به ترتیب از دانشگا­ه ­های علامه طباطبائی، شهید بهشتی، تهران و صنعتی شریف و از رشته­ های سیاست گذاری علم و فناوری، علوم تربیتی (آموزش عالی)، فلسفه علم و مدیریت فناوری بودند.

 

اطلاعات کامل تر پیشنهاده‏ های پذیرفته شده در دومین دوره فراخوان حمایت از پژوهشگران خوش­ آتیه سیاست گذاری علم، فناوری و نوآوری در جدول زیر درج شده است.