Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

گروه‌ پژوهشی آینده پژوهشی

شما اینجا هستید

گروه پژوهشی: آینده پژوهشی

اهداف و چشم اندازها

اهداف تعیین شده از سوی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برای این گروه، آینده‌پژوهی درباره وضعیت علم و فناوری در ایران و جهان، آینده‌پژوهی درباره ابعاد اجتماعی و فرهنگی فناوری‌های نوین در کشور، بررسی نیازهای تحقیقاتی کنونی کشور، تعیین اولویت‌های تحقیقاتی مرتبط با نیازهای آینده، بررسی‌های لازم برای تعیین اولویت‌های ایجاد و گسترش واحدهای پژوهشی برحسب رشته‌های تخصصی و توزیع جغرافیایی، نیازسنجی و برآورد اعتبارات پژوهشی در سطح کلان و به تفکیک رشته‌های تحقیقاتی مورد نیاز، مطالعه در زمینه گسترش دوره‌های آموزش تکمیلی در دانشگاه‌ها و بهره‌مندی از تحقیقات انجام شده در این دوره‌ها می‌باشد

ما نیز در راستای اهداف تعیین شده اصلی‌ترین ماموریتی را که برای خودمان تعریف کرده ایم عبارت از تغییر مسیراز آینده نگاری صرفا تکنولوژیک به سمت آینده نگاری اجتماعی است. تا زمانی که با عامه مردم و جامعه گفتگو و تعاملی صورت نگیرد مسلما نخواهیم توانست  تاثیر گذاری مطلوب داشته باشیم، این مهم نه تنها برای آینده نگاری که برای تمام علوم صادق است. در همین راستا ما تلاش داریم در سال آینده فعالیت‌هایی را براین اساس تعریف کنیم تا در مسیر انتخاب شده گام برداریم به این ترتیب که با تدوین برنامه‌هایی، جامعه و شهروندان را در این زمینه آینده نگاری دخیل کنیم  و زمینه ای برای تبدیل جامعه به یک جامعه با نگاه رو به جلو و آینده نگر فراهم کنیم.

فعالیت‌ها و عملکرد

نگاه ما به عرصه‌های مختلف علوم عام بوده و بیشتر روی مفاهیم و مبانی کار کرده ایم و از تمرکز بر روی حوزه ای خاص پرهیز داشته ایم. در همین راستا هم کار پژوهشی و هم آموزشی زیادی انجام شده است.

برای تعامل با جامعه و دخالت دادن آن‌ها در عرصه آینده‌پژوهی علم تلاش داریم به نوعی مفاهیم و مولفه‌های علوم مختلف را با استفاده از ابزارهایی در جامعه قابل فهم کنیم و سپس آن را ترویج و گسترش دهیم به عبارت بهتر این مفاهیم باید برای مخاطب عام و عموم مردم قابل درک باشد نه صرفا مخاطب تحصیلکرده و خاصدر همین راستا مجموعه ای از برنامه‌ها از سال گذشته تدوین شده است: از جمله برگزاری نشست‌های تخصصی با انجمن مدیریت فناوری و تداوم  این سلسله نشست‌ها در حوزه‌های مختلف در سال جاری و آینده. یکی از برنامه‌های مهم و قابل توجه که رویکرد جدیدی در زمینه همگانی کردن مفاهیم علمی دارد برگزاری سلسلسه نشست‌هایی حول محور فیلم و آینده می‌باشد که دارای مخاطب عام است و تلاش دارد مفاهیم آینده پژوهی را در قالب فیلم‌ها و زمینه‌هایی که عموم جامعه با آن آشنا و مرتبط است بازشناسی کند.این فیلم‌ها صرفا شامل فیلم‌هایی نیست که در آن‌ها تکنولوژی‌های آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد یعنی فقط دربرگیرنده آینده نیست چرا که آینده پژوهشی اساسا مبتنی بر زمان (هم گذشته هم حال و هم آینده) است، یعنی در حوزه آینده پژوهی صرفا در مورد آینده صحبت نمی کنیم بلکه در مورد آینده‌هایی هم بحث می‌شود که ریشه در گذشته دارد چون موضوع اصلی مورد بحث در آینده پژوهی زمان است به عنوان مثال اگر فرض کنیم در جنگ جهانی دوم آلمان به روسیه حمله نکرده بود و پیروز این جنگ می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد پاسخ به این سوال در حوزه آینده پژوهی است.

بخشی از تکنولوژی هراسی هم با پروژه‌های آینده نگاری و آینده پژوهی قابل رفع است.این که گاهی گفته می‌شود ما تکنوفوبیا یا تکنولوژی گریزهستیم و از پذیرش فناوری‌های جدید هراس داریم دارای دلایل مختلفی است گاهی این ترس از خود فناوری نیست و به دلیل پیامدهای سیاسی-اجتماعی است که آن تکنولوژی به دنبال دارد چرا که گاهی فناوری بازیگران جدیدی را وارد عرصه اجتماع می‌کند که باعث تغییر زمین بازی و در نتیجه هراس می‌شود یعنی کارگزاران از اهمیت فناوری آگاهی کامل دارند و بنابراین عامدانه و آگاهانه این فناوری طرد و پس زده می‌شود که در این بخش پروژها و فعالیت‌های آینده نگاری تاثیری چندانی بر پذیرش فناوری نخواهدداشت، اما زمانی این ترس از خود تکنولوژی جدیدی است که وارد بازار شده است که با تعریف پژوهش‌ها و انجام  و اجرای آن‌ها در سطح جامعه این نوع فناوری هراسی را می‌توان کاهش داد و یا حتی از بین برد.همانطور که گفته شد گاهی سیاست گزاران با آگاهی از اهمیت تکنولوژی ترجیح می‌دهند تاخیر زمانی برای ورود آن فناوری به جامعه وجود داشته باشه تا بتوانند جلو بعضی از پیامد‌هایی نامطلوب آن را بگیرند، پس گاهی منافع ملی و گاه منافع قردی عامل این هراس است. اگرمنافع فردی و خصوصی و گروهی که ارتباطی به نظام حاکمیتی ندارند سبب ترس از فناوری شود  مانند واکنش منفی صنعت فیلم به ورود سی دی به این عرصه یا  ترس صنعت موسیقی از ورود اینترنت، با کمک اینده نگاری می‌توان مشکل ورود فناوری‌های جدید به جامعه را حل کرد.

پروژه‌های علمی انجام شده یا در حال انجام

اولین خروجی این گروه برنامه پایلوت  آینده نگاری ملی مناسب‌ترین فناوری‌های ایران یا همان پروژه  پامفا بود که با همکاری وزارت صنایع انجام شد و ما حصل آن  تشکیل  هشت حوزه مختلف فناوری بود که نهایتا ۵ کتاب از نتیجه این پروژه منتشر شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

همچنین در ۴ دوره اقدام به  پزیرش دانشجو در مقطع دکتری شد که اولین فارغ التحصیل آن طی ماه آینده از رساله خود در زمینه آینده رگولاتوری و حوزه رسانه‌های دیجیتال دفاع می‌کند.

پروژه‌های فعلی متمرکز بر چند سرفصل اصلی هست یکی از آنها، حوزه فناوری‌های مرتبط با انرژی و حکمرانی سطح انرژی  و آینده وضعیت آن است. با توجه به این که ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز در جهان است و به نوعی ایران را با این صنعت میشناسند تلاش ما تمرکز بر این حوزه با همکاری وزارت نفت به منظور تهیه پیوست‌های مربوط به قراردادهای جدید نفتی است. این فعالیت از  ابتدای سال آغاز شده است.

از دیگرپروژه‌های مهم پروژه ای در حوزه آی تی  است در این زمینه فعالیت‌هایی را در ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تهیه ی یک نوع رهنگاشت آینده این صعنت در کشور آغاز کرده ایم.

پروژه مهم دیگر مربوط به وضعیت حکمرانی است. در حال حاضر وضعیت حکمرانی دنیا دچار تغییر شده و حاکمیت‌های ملی و متمرکز و دولت محور به سمت حکمرانی‌های متقاطع مشارکتی سوق پیدا کرده است که بازیگران جدیدی در عرصه‌های  مختلف با ابعاد متفاوت درگیر آن هستند. این مسئله از موضاعات جذابی بوده که با توجه به توان موجود، در دستور کار پژوهشی قرار گرفته و پروژه‌هایی برای آن تعریف شده است که امیدواریم بتوانیم طی سال یا سال‌های آینده نتایج آن را به صورت کتاب یا نشست به جامعه عرضه کنیم.

مخاطبان

قبلا مخاطبان ما در سطوح  سیاست گزاری و خبرگان عرصه‌های علمی بودند ولی در حال حاضر در حال تغییر  این رویکرد هستیم یعنی در برنامه‌هایمان جامعه عمومی را هم به عنوان مخاطب جدی درنظر می‌گیریم و این باعث آشنایی جامعه با این حوزه و تشویق مشارکت آن‌ها در این عرصه‌ها می‌شود.

مشکلات و تنگناها

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ما در حال حاضر می‌توان گفت صرفا بر  توسعه علم تمرکز کرده اند که برنامه درستی نیست چرا که این علم نمی تواند نتایج چندان ثمربخشی برای جامعه داشته باشد چون به همراه جامعه رشد نیافته است. مراکز دانشگاهی و آموزشی ما باید به سمت ترویج علم در سطوح مختلف جامعه پیش روند تا مردم با آن آشنا شوند و به پیشرفت آن کمک کنند. در نظام دانشگاهی و پژوهشی ما جایگاهی برای ارتباط با جامعه دیده نشده است و همین باعث فاصله و شکاف بین این مراکز و مردم شده است که باعث اختلال در توسعه همه جانبه می‌شود.

 • عضو هیئت علمی
 • ۸۸۰۳۶۱۴۴
 • Heidari@nrisp.ac.ir

شرح مختصر (معرفی)

کارنامه علمی

 
 • عضو هیئت علمی
 • ۸۸۰۳۶۱۴۴
 • Heidari@nrisp.ac.ir
 • عضو هیئت علمی
 • ۸۸۰۳۶۱۴۴
 • nazemi@nrisp.ac.ir
 • دکتری
 • مدیریت تکنولوژی
ردیف عنوان سال انتشار نوع پیوست
۱ طراحی چارچوب مفهومی جهت تدوین سیاست‌های جهش فناورانه در ایران ۱۳۹۸ طرح پژوهشی ندارد
۲ تدوین خط‌مشی‌های شورای نشر مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ۱۳۹۶ طرح پژوهشی ندارد
۳ راهبری و نظارت بر اسناد راهبردی طرح‌‌های کلان شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۹۶ طرح پژوهشی ندارد
۴ قطب‌های علمی کشور ۱۳۸۵ طرح پژوهشی ندارد
۵ گزارش عملکرد طرح پژوهشی سیاست گذاری و راهبری اجرایی پژوهش و فناوری در بخش انرژی ۱۳۹۵ طرح پژوهشی ندارد
۶ شرح فعالیت‌های و نظام مدیریت دانش و مستندات اسناد راهبردی طرحهای کلان ۱۳۹۶ طرح پژوهشی ندارد
۷ تدوین خط‌مشی‌های شورای نشر مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ۱۳۹۶ طرح پژوهشی ندارد
۸ ارزیابی سیاست‌گذاری علم و فناوری در ایران مبتنی بر رویکرد آینده ‏نگاری ۱۳۹۵ طرح پژوهشی ندارد
۹ ت‍دوی‍ن‌ م‍ت‍ون‌ آم‍وزش‍ی‌ ج‍ه‍ت‌ ب‍رگ‍زاری‌ ک‍ارگ‍اه‌ "م‍ب‍ان‍ی‌ آی‍ن‍ده‌ پ‍ژوه‍ی‌ و روش‌ه‍ای‌ آن‌" ۱۳۹۳ طرح پژوهشی ندارد

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما