Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features.‎ just login to your account and enjoy .‎.‎.‎

<none>

به پایگاه اطلاع‌رسانی «مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» خوش‌آمدید!
جهت عضویت اینجا کلیک نمایید.

سیاست علم

شما اینجا هستید

شرح وظایف و عملکرد گروه

گروه پژوهشی سیاست علم مثل گروه‌های پژوهشی دیگری که در مرکز فعالیت می‌کنند، وظیفه اش کمک کردن به تحقق برنامه راهبردی مرکز است. مهم‌ترین ماموریت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، این است که به عنوان بازوی مشورتی و کارشناسی وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری و شورای عالی عتف برای بهبود عملکرد نظام ملی نوآوری کشور به سیاست پژوهی بپردازد و آن نهادها را در فرایندهای سیاستگذاری و تصمیم سازی پشتیبانی کند. اگر به گروه سیاست علم در داخل این نقشه راهبردی نگاه کنیم،  می‌بینیم که از موقعیتی محوری برخوردار است. این گروه ضمن اینکه خودش راساً به مسائل مبتلابه نظام علمی و فناوری کشور می‌پردازد، وظیفه دارد تا نتایج بدست آمده از سایر تحقیقات در این حوزه را در قالب بسته‌های سیاستی ملموس و عملیاتی در اختیار نهادهای متولی علم و فناوری در کشور بگذارد.

تعداد اعضای هیئت علمی گروه

گروه سیاست علم در حال حاضر سه عضو هیات علمی ثابت دارد. در کنار این سه عضو ثابت البته، مجموعه ای از همکاری‌های موقت ناظر بر مسائل و پروژه‌های خاص هم وجود دارد که معمولاً با دعوت از کارشناسان و محققان برجسته از بیرون گروه شکل می‌گیرند.

اهداف و چشم اندازها

چشم انداز بلندمدت گروه سیاست علم قرار گرفتن در جایگاه یک اتاق فکر معتبر و منتفذ در زمینه سیاست‌های علم،  فناوری و نوآوری در خدمت توسعه همه جانبه و پایدار کشور می‌باشد.

برنامه‌های تدوین شده

مهم‌ترین برنامه‌های ما برای این گروه از این قرارند:

 • رصد نقادانه ادبیات بین‌المللی سیاست علم و فناوری و شیوه‌های مرسوم تاثیرگذاری سیاستی بر نظام ملی نوآوری
 • شناسایی و اولویت بندی چالش‌های موجود کشور در حوزه علم و فناوری
 • طراحی و اجرای طرح‌های پژوهشی مساله محور
 • نقد و ارزیابی نظام سیاستگذاری علم و فناوری کشور
 • جذب و اجرای طرح‌های فشرده و کوتاه مدت مشاوره بخصوص برای وزارت علوم و شورای عالی عتف

پروژه‌ها

طرح "تدوین الگوی تعیین اولویت‌های پژوهش و فناوری کشور" و همینطور طرح "شناسایی نقش آفرینان حوزه سیاستگذاری علم و فناوری کشور" دو نمونه از طرح‌های انجام یافته در گروه هستند. در حال حاضر بعنوان نمونه طرحی برای تحلیل گفتمان تجاری سازی تحقیقات علمی در جهان در دست تهیه داریم. همینطور قصد داریم که در آینده نزدیک به سراغ نظام ملی نوآوری ایران برویم و مجموعه ای از پروژه‌های تحقیقاتی ناظر بر این موضوع مهم را طراحی و اجرا کنیم.

مسایل و مشکلات و تنگناهای پیش رو

مهمترین چالش گروه در حال حاضر تعداد کم اعضای ثابت گروه است. ایده‌های خوبی برای تعریف برنامه‌ها و طرح‌های پژوهشی بزرگ در سر داریم که نیازمند این هستند که یک باصطلاح جرم بحرانی از محققان در گروه شکل بگیرد. در یکی دو سال اخیر روند خوبی در جذب پژوهشگران در مرکز آغاز شده است که امیدواریم تداوم داشته باشد.

مخاطبان

مهمترین مخاطبان این گروه، اول سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان حوزه علم و فناوری هستند و دوم دانشگاهیان و همکاران ما. از گروه اول انتظار داریم که مسائل و نیازهای خود را با ما مطرح کنند و به توان کارشناسی ما برای صورت‌بندی راه حل‌های بهینه برای آن مسائل اعتماد کنند. از همکاران هم انتظار داریم که ما را نقد کنند. بهترین مکانیزم پیشرفت علم به گمان بنده نقد منصفانه همکار به همکار است و انتظار داریم که از این نقد منصفانه برخوردار باشیم.

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سال‌های اخیر انصافاً شاهد اتفاقات خوبی بوده است. زیرساخت‌های سخت و نرم مرکز بازسازی شده و فرهنگ سازمانی بهبود یافته است. همکاران دانشمند و توانایی به جمع ما اضافه شده اند و مرکز کم کم در حال تبدیل به یک پژوهشکده حرفه ای و معتبر در زمینه سیاست علم و فناوری در کشور است. اینها همه، شعله امید را در دل و ذهن کارشناسان و محققان شاغل در مرکز برای آینده ای بهتر می‌افروزد. امیدوارم که حرکت در مسیر پیشرفت در این مرکز تداوم داشته باشد.

تصویر: 
رایانامه: 
contact@nrisp.ac.ir
تلفن تماس: 
۸۸۰۰۱۲۳۴
مسئول: 
آرش موسوی
Icon Class: 
fa-cubes

درج دیدگاه

Filtered HTML

 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کانون تفکر در زمینه سیاست‌پژوهی و سیاست‌سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی.

خبرنامه الکترونیک

ارتباط با ما