چین با اصلاح مقررات و قوانین خود در زمینه صدور اقامت دائم برای خارجی‌ها، قصد دارد بیش از پیش استعدادهای خارجی را به خود جذب کند.

این اصلاحات در چارچوب استراتژی جدید رشد استعدادهای کشور صورت می‌گیرد و پاسخی است به نگرانی‌های اجتماعی داخلی در این زمینه. این خبر در حاشیه اجلاس گروه رهبری اصلاحات عمومی، در پکن و با حضور ژی جین پینگ، رهبر جمهوری خلق چین اعلام شده است.

در این اجلاس مدارک و اسناد مربوط به امور خارجی مورد تصویب قرار گرفت و پیشنهاد شد حضور رهبری حزب در امور خارجی دولت‌های محلی این کشور در زمینه جذب نیروهای خارجی، فعال و تقویت شود و سازوکارهای مدیریتی و نظارتی دوایر و ادارات مرتبط مستقر در کشورهای خارجی مورد اصلاح قرار گیرد.

آقای ژی ابراز داشت مقامات ارشد کشور باید نقش محوری را در پیشبرد اصلاحات مربوط به نیروهای خارجی ایفا کنند و آنان را ترغیب کرد اولویت‌های اصلاحات لازم را مشخص کنند.

در سال گذشته، هزار و ۵۷۶ شهروند خارجی اقامت دائمی چین را دریافت کردند که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۶۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیانیه پایانی این اجلاس خاطرنشان کرده است توسعه و گسترش حرفه ای نیروهای خارجی و نیز کمک‌های خارجی چین باید اصلاح شود.

بر این اساس، روند استخدام و گزینش کنونی نیروهای خارجی، باید به گونه ای تقویت شود که به جذب افرادی به لحاظ سیاسی باثبات، به لحاظ کاری حرفه ای و برخوردار از روش کاری درست و منضبط بینجامد.

همچنین برنامه ای برای افزایش تعداد نیروهای [خارجی] صنعتی با هدف استحکام توسعه پایدار و سالم اقتصاد و اجتماع چین ارائه شد. بر اساس بیانیه پایانی، انتظار می‌رود نیروهای [خارجی فعال در] عرصه صنعت، متعهد به آرمان‌های کشور باشند و در حیطه کاری شان، نوآوری و مسئولیت پذیری از خود نشان دهند.

بیانیه صراحت دارد مشکلات قابل توجهی که بر نیروهای [خارجی] صنعتی تاثیر می‌گذارد، باید مورد بررسی قرار گیرد و باید تلاش شود کیفیت این نیروها افزایش یابد و از حقوق و منافع آنها حمایت شود.

علاوه بر این، بیانیه خواهان توسعه متوازن و استاندارد موسسات تحقیقات سیاست گذاری (Think Tanks) غیر دولتی شده است و از چنین نهادهایی خواسته تا مسئولیت پذیری اجتماعی را در اولویت نخست خود قرار دهند و به مطالعه پروژه‌های عمده مد نظر حزب کمونیست و کشور بپردازند.

بر این اساس، تلاش خواهد شد مشارکت این موسسات در زمینه سیاست گذاری و تعیین سیاست‌های کامل برای مدیریت استعدادها گسترش یابد و یک نظام تبلیغاتی در حیطه اطلاع رسانی ایجاد می‌شود.

در ادامه، بیانیه خاطر نشان می‌کند: «یک کمیته مشورتی باید در تصمیم گیری‌های مربوط به علم و تکنولوژی، در زمینه نوآوری به دولت مشاوره دهد و توجه خود را معطوف به جبهه‌های جهانی علم و تکنولوژی کند و درباره نحوه تقویت توسعه اجتماعی و اقتصادی، بهبود سطح زندگی مردم و افزایش دفاع ملی پیشنهاداتی ارائه کند».

چین مبادرت به ایجاد منابع بیشتری در حیطه اطلاعات عمومی خواهد کرد و کاربرد چنین منابعی را در مقیاس وسیع و به شیوه ای نوآورانه بهبود خواهد بخشید.

حاضران در این اجلاس همچنین موافقت خود را با اصلاح ساختار پرسنلی، پرداخت حقوق و دستمزد، نظام ارزیابی عملکرد کارکنان و ساختار اخراج نیروها در رسانه‌های عمده دولتی اعلام کردند.

منبع: شین هوا

ترجمه: حمید خطیبی

@nrisp