دکتر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، روز بیست‌وسوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بازدید کرد.

در این بازدید که به همراهی دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشورومعاونین مرکز انجام گرفت، دکتر غلامی در ابتدا از واحدهای مختلف، بازدید و با برخی از مدیران گروه‌های پژوهشی مرکز گفتگو کرد و سپس در نشستی با حضور رئیس، معاونان، اعضای هیات علمی و کارکنان مرکز به سخنرانی کوتاهی پرداخت.

دکتر احمدی در ابتدای این نشست، ضمن خیر مقدم، از حضور وزیر علوم در مرکز تشکر کرد و گفت: آقای دکتر غلامی اولین وزیری هستند که در دوره وزارت خود به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تشریف می‌آوردند و این نشان‌دهنده توجه عمیق وزارتخانه و مقام عالی آن به موضوع علوم، فناوری و نوآوری (STI) است.

وی سپس به مرور کوتاه سابقه و فعالیت‌های مرکز پرداخت و توضیح داد: سابقه فعالیت مرکز به قبل از انقلاب و به حدود سال ۱۳۴۹ بر می‌گردد، زمانی که دکتر نراقی ریاست آن را برعهده داشت. ایشان در آن زمان مرکزی را جهت تحقیقات علمی کشور طراحی می‌کنند که آن مرکز بعد از انقلاب به سه سازمان مجزا شامل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و این مرکز تقسیم شد.

رئیس مرکز افزود: در سال ۱۳۵۹ با تلاش دکتر حبیبی و طبق لایحه قانونی شورای انقلاب، "مركز ملی تحقیقات علمی" با الگویی بر اساس CNRS فرانسه، به تصویب این شورا رسید. سپس در سال ۱۳۶۳ "مركز ملی تحقیقات علمی كشور" به "مركز تحقیقات علمی كشور" تبدیل شد و در نهایت سال ۱۳۸۰ این مركز به "مركز تحقیقات سیاست علمی كشور" تغییر نام پیدا كرد. در سال‌های بعد، همزمان با سایر مسئولیت‌های مرکز، دبیرخانه شورای عالی عتف، دبیرخانه اقتصاد مقاومتی و دبیرخانه دولت الکترونیک به اینجا واگذار شده است.

وی با اشاره به وجود مراکز تحقیقاتی در دنیا که به طور مشخص در حوزه STI کار می‌کنند، گفت: اینکه ما باید در مجموعه نظام یک کانون تفکر داشته باشیم، در مأموریت مرکز ذکر شده و از نظر بنده یکی از کارهای پیشروانه قوی است که در مجموعه نظام دیده شده است. در این راستا مأموریت‌های مرکز شامل سه رویکرد مهم می‌شود، اول به عنوان یک اتاق فکر برای مجموعه وزارت علوم و آموزش عالی کشور، دوم و سوم به عنوان مرکز هماهنگی و کانون فکری و تحقیقاتی در حوزه STI در سطح کشور و در سطح بین‌المللی برای ارائه توانمندی‌ها، کسب تجربیات و ایجاد تعاملات لازم.

دکتر احمدی در ادامه در خصوص مأموریت وزارت علوم در ارتباط و نقش‌آفرینی در حوزه STI اظهار داشت: واگذاری پروژه‌های صنعتی و فناوری به دانشگاه‌ها و ایجاد رویکرد توسعه‌ای وزارتخانه‌ها بر مبنای STI، نگرش‌های مختلف به این وظیفه مهم وزارت علوم است.

وی از تدوین پیوست فناوری حوزه نفت، نظام حکمرانی آموزش عالی، برنامه توسعه پژوهش و فناوری ۱۰ استان کشور، ارائه برنامه عملیاتی برای ارتقا فهم مردم و مدیران از توانمندی دانشگا‌ه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری و همچنین برنامه پایش ارزیابی علم و فناوری، به عنوان برنامه‌های در سطح کلانی نام برد که به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور واگذار شده است.

دکتر احمدی در انتها به توضیح تعداد اعضای علمی و پرسنل و میزان بودجه مرکز پرداخت و گفت: در سال جاری با هماهنگی‌های فراوانی که با مجلس صورت گرفت توانستیم اعتبار بودجه مرکز را به میزان ۵۷ درصد افزایش دهیم.

در ادامه این نشست، دکتر غلامی، وزیر علوم، با اشاره به اینکه وظایف مرکز در راستای تأثیرگذاری در آموزش عالی و سیاست‌های علمی کشور است گفت: از تلاش مرکز در جهت اصلاح و تقویت رویکردها قدردانی می‌کنم.

وی افزود: مرکز، فارغ از گرفتاری‌هایی که آموزش عالی کشور درگیر آنهاست، می‌تواند کمک فکری شایسته‌ای برای وزارت علوم باشد. همچنین با توجه به نیازی که در حوزه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای تدوین اسناد، اجرای برنامه‌ها و اعلام دستاوردها وجود دارد، می‌توان از پتانسیل مرکز استفاده کرد.

وزیر علوم در خصوص نظارت بر ارزیابی‌های سطح کشور با کمک مرکز تصریح کرد: در اصلاح روش‌ها باید به نوآوری‌ها و دستاوردهای سایر مراکز ملی و بین‌المللی و همچنین علوم جدید توجه داشته باشیم.

وی با توجه به برنامه‌ها و رویکردهای مرکز که با تغییر و توسعه برنامه‌ریزی‌شده همراه است، اظهار امیدواری کرد که بیشتر بتوان به مرکز تکیه کرد و گفت: هماهنگی بین مجموعه‌های مرتبط را نیز می‌توان به این دستگاه سپرد.

وی ارتباط مرکز را با سایر وزارتخانه‌ها در تدوین پیوست‌های علمی، مهم و مثبت برشمرد و بیان داشت: امیدواریم از این مسیر بتوان توجه کلان مدیران و برنامه‌ریزان کشور را بیش از پیش به اهمیت علم، فناوری و نوآوری که مهد و مرکز آن وزرات علوم، تحقیقات و فناوری است، جلب نمود.

دکتر غلامی تأکید کرد: علاوه بر کمک وزارت علوم در پیشبرد رویکردهای مرکز، انتظار دارم این تبادلات نتایج و نظرات با مرکز به صورت مستمر ادامه پیدا کند.

همچنین وزیر علوم با اشاره به وظیفه سنگین آموزش عالی کشور در اصلاح ساختارها، رفتارها و رویکردهای امروز خود، گفت: در این جهت نیازمند یک برنامه مطالعه‌شده و محاسبه‌شده هستیم تا بعد از رفع چالش‌های موجود، دوباره دچار آنها نشویم. بنده معتقدم این کار تنها با اتکا به جمع محدود در حوزه ستادی وزارت علوم میسر نمی‌شود.

دکتر غلامی اظهار داشت: با وجود آنکه همه اعضای هیات علمی و گروه‌های علمی در کشور، برای وزرات علوم ظرفیت قابل دسترسی محسوب می‌شوند، اما نیاز است مرکزیتی برای برنامه‌ریزی، هماهنگی و مدیریت این مجموعه فکری وجود داشته باشد و لذا از این جهت نیز، همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مفید و ماثر خواهد بود.

وی در انتها خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوانیم در طول روزهای آینده مسیر حرکت، برنامه‌ریزی‌ها و اجرای آنها را با کمک این مرکز سرعت بخشیم و دقت بیشتری در آنها ایجاد کنیم.