مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی، روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم شخصیت‌های سیاسی و دانشگاهی کشور از جمله دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، دکتر سید عباس صالحی، وزیر ارشاد، حجت الاسلام ناطق ‌نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، دکتر محمد ذبیحی، سرپرست سازمان سمت، دکتر صادق واعظ‌ زاده، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دکتر محمد شهریاری، معاون قوه قضاییه، دکتر محمود نیلی‌‌ احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر زمانی به نمایندگی از رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مصطفی محقق‌داماد، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدهادی خامنه‌ای، حجت‌الاسلام و المسلمین مصباح‌یزدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر وحید احمدی، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، پیام رهبر معظم انقلاب، پیام رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت درگذشت دکتر احمدی قرائت شد و در ادامه دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به تأثیرگذاری دکتر احمدی در جامعه یادآور شد: آنچه دانشگاه تهران را بعد از ۸۵ سال به عنوان معتبرترین مرکز علمی کشور حفظ کرده، وجود اساتید بزرگی همچون دکتر احمدی است. ایشان همچنین در حوزه انتشارات علمی سازمان سمت، افتخارات بزرگی را آفریدند.

سپس دکتر ذبیحی با بیان اینکه حضور چهره‌های مختلف در مراسم بیانگر روح بزرگ آن مرحوم است، درباره سازمان سمت، میراث دکتر احمدی، گفت: این سازمان با قوت کار خود را ادامه خواهد داد.

این مراسم با سخنرانی دکتر داوری اردکانی ادامه یافت. وی ضمن اشاره به دوستی ۵۰ ساله خود با مرحوم دکتر احمدی اظهار کرد: اینگونه مراسم تنها ذکر خیر از یک استاد فقیه نیست بلکه حکایت از بزرگی شان و قدر آن مرحوم است.

وی افزود: علوم اجتماعی و تلقی ما از علوم اجتماعی به صورت یکی از مشکلات جامعه بروز کرده، از این جهت فعالیت سازمان سمت را نباید دست کم گرفت. در این راستا حضور دکتر احمدی در سمت ریاست این سازمان، مناسب‌ترین انتخاب در این زمینه بود و آن مرحوم همواره با وظیفه‌شناسی خود مسائل علوم انسانی و اجتماعی را پیگیری می‌کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر غلامی در قسمتی از سخنرانی خود، اعتلای دانشگاه و توجه به معارف اسلامی در علوم انسانی را از اهداف مرحوم دکتر احمدی نام برد و تصریح کرد: شکل‌گیری سازمان سمت کاملا در راستای توجه به هدف دوم صورت گرفت و ایشان در این زمینه بسیار موفق عمل کردند.

وزیر علوم از دکتر احمدی به عنوان یک الگوی گران‌بها و ارزشمند یاد کرد و گفت: استاد احمدی، استاد اخلاق بودند و مسائل اخلاقی همواره دغدغه‌های‌ ایشان برای دانشجویان بود و هر زمانی با شاگردان خود یا جمع دانشگاهیان مواجه می‌شدند،‌ عملا از اخلاق سخن می‌گفتند.

حجت الاسلام ناطق نوری نیز در صحبت‎های خود ضمن اشاره به اینکه وعده سخنرانی در مراسمی نمی‌د‌هد، تاکید کرد: این موضوع شامل موارد خاص نمی‌شود، مواردی که خود افتخار می‌کنم در آن مراسم حضور یافته و دِین خود را نسبت به آن شخص ادا کنم. به عنوان مثال، شرکت داوطلبانه بنده در مراسم ترحیم آیت الله هاشمی رفسنجانی به دلیل بزرگی ایشان بود. با توجه به اینکه حق بزرگی به گردن من داشت و زحمات بزرگی در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب کشید، بنابراین در مجلس وی حضور یافته و سخنرانی کردم. در مجلس یادبود حجت الاسلام احمدی نیز شرکت کردم، چرا که قائل هستم وی حق بسیار زیادی بر جامعه علمی، مراکز پژوهشی، دانشگاه‌ها و حوزه دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از مرحوم دکتر احمدی به عنوان فردی پژوهشگر، ژرف اندیش، واقع‌بین و مسلمانی دلسوز و مومنی مخلص و بی ادعا یاد کرد و گفت: ایشان مخلصانه گام‌های اثربخش و ماندگاری برداشت.

وی با اشاره به اینکه جوامع پیشرفته با تکیه بر علوم انسانی نظام‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را تدوین می‌کنند، خاطرنشان کرد: دکتر احمدی به این مهم پی برده بود که پیشرفت فرهنگ و تمدن هر جامعه در گرو توسعه علوم انسانی آن جامعه است.

وی در ادامه به توضیح میزان اهمیت علوم انسانی و آموزش آن پرداخت و از اینکه در ایران دانش‌آموازن نخبه، رشته‌های علوم انسانی را انتخاب نمی‌کنند، انتقاد کرد.