به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نشست نقش اطلاعات در فرهنگ عمومی از سلسله نشست های هفته ترویج علم به همت گروه علم سنجی این مرکز برگزار شد.

دکتر شیما مرادی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سخنرانی خود با عنوان نقش علم باز در فرهنگ با اشاره بر اینکه علم همگانی ابعاد و موضوعات گوناگونی را پوشش می دهد افزود: فرهنگ سه خطی و سواد رسانه ای از دیگر موضوعات مهم در این زمینه است. وی بر اهمیت مطالبات مردم از دانشگاهیان نیز تاکید کرد.

دکتر قاسم آزادی نیز در سخنرانی خود با عنوان فرهنگ مصورسازی در علم گفت: مصورسازي، رويكرد جديدي است كه توانايي تصميم‌گيري برمبناي داده را سريع‌تر، دقيق‌تر و همراه با تلاش شناختي كمتر فراهم مي‌سازد و نياز به آموزش براي درك اطلاعات را كاهش مي‌دهد. وی افزود: مصورسازي در سه سطح داده، اطلاعات و دانش انجام می شود. با توجه به ماهیت متفاوت داده، اطلاعات و دانش، در حوزه مصورسازی نیز تفاوتها و شباهتهایی از جنبه های مختلف آنها قابل شناسایی است.

خانم ساجده عبدی نیز با موضوع نقش کتابدار در ارتقاء فرهنگی جامعه توضیح داد و گفت: کتابداران و اطلاع رسانان بویژه در کتابخانه های دانشگاهی با استفاده از فناوری ها و ارتقای سواد رسانه ای نقش مهمی را در ایجاد جامعه فرهنگی ایفا می کنند.

در پایان نیز دکتر دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی در سخنرانی خود با عنوان علم سنجی در فرهنگ تصمیم گیری به اهمیت اطلاعات در تصمیم گیری و فرهنگ استفاده از تصمیم گیری اشاره کرد و گفت: در جامعه ابعاد مختلفی چون آموزش و پرورش، آموزش عالی، قوانین و مقررات باید روی این مسئله تمرکز کنند تا استفاده از اطلاعات در تصمیم گیری تبدیل به فرهنگ شود. وی تولید اطلاعات لازم برای تصمیم گیری را از رسالت های علم سنجی در ترویج علم دانست و اظهار امیدواری کرد در آینده شاهد گام های خوبی باشیم.

فایل صوتی سخنرانی ها در بخش پادکست ها بارگذاری شده است.