به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نشست آینده ‌پژوهی فرهنگ در آینده ایران از سلسله نشست های هفته ترویج علم به همت گروه آینده پژوهی این مرکز برگزار شد.

دکتر سعید خزایی رئیس انجمن آینده‌نگری ایران در سخنرانی خود با عنوان چشم انداز و فرهنگ امید با تاکید بر اینکه آینده‌پژوهی در بستر نقد و نقادی حرکت می‌کند، گفت: باید نگاشت چشم‌انداز را به مدارس ببریم و متولدین دهه ۹۰ به این سو نسلی هستند که تمام قوانین را به چالش می‌کشند.

دکتر امیرهوشنگ حیدری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور ضمن برشمردن اهداف آینده پژوهی، تاکید کرد: تبادل فرهنگی موجب تهاجم فرهنگی نمی‌شود و علی‌رغم آن که مطالبه‌گری مسائل فرهنگی در جامعه ما زیاد است، مسئولان مقوله فرهنگ را سهل‌الوصول می‌دانند.وی با بیان اینکه هیچ‌یک از جنبه‌های زندگی ما نیست که از فرهنگ تأثیر نگیرد، گفت: رشد در تمام محیط‌های جوامع بشری وابسته به فرهنگ است و قبل از اینکه فناوری به جامعه برود باید فرهنگ استفاده از آن به آن جامعه برود.

دکتر مازیار عطاری نیز در سخنرانی خود با عنوان مروزی بر تجربه های آینده پژوهی فرهنگی ایران به دو پروژه انجام شده در بنیاد توسعه فردا در حوزه آینده‌پژوهی فرهنگ پروژه "وضعیت آینده فرهنگی" سازمان ملل و سند اول چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

دکتر فرشاد مهدی پور عضو گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در سخنرانی خود با عنوان فناوری های نوین و آینده فرهنگ در ایران نسبت به ضرورت آینده پژوهی در حوزه نانو هشدار داد و افزود: در آینده همگرایی بین تکنولوژی‌ها در عرصه فرهنگ برجسته خواهد بود.

دکتر فاطمه شاهرودی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز نیز در سخنرانی خود با عنوان آینده پژوهی هنر در فرهنگ ایران با اشاره به آینده‌پژوهی و آموزش عالی گفت: باید به ظرفیت فارغ‌التحصیلان مقطع تحصیلات تکمیلی هنر در حوزه آینده‌پژوهی توجه شود.

در پایان نیز دکتر محمود مهام استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سخنرانی خود با عنوان مطالعات زیست بوم فرهنگی ایران را ارائه کرد.

فایل صوتی سخنرانی ها در بخش پادکست ها بارگذاری شده است.