با حضور دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مراسم تودیع و تکریم دکتر ناصر باقری‌مقدم، سرپرست سابق معاونت پژوهش و فناوری مرکز و معارفه دکتر اکرم قدیمی، سرپرست جدید این معاونت، صبح امروز در مرکز برگزار شد.

در این مراسم که اعضای هیأت علمی مرکز حضور داشتند، رئیس مرکز با تقدیر از فعالیت‌های دکتر باقری‌مقدم گفت: ایشان در این مدت با تلاش، علاقمندی و توانمندی بسیار، فعالیت‌های ارزشمندی را انجام دادند.

وی افزود: از خانم دکتر قدیمی بابت پذیرش این مسئولیت، با وجود دیگر وظایف مختلفی که بر عهده ایشان است نیز سپاسگزارم.

وی در ادامه به بیان انتظارات خود از مجموعه مرکز پرداخت و بیان داشت: ما باید با تمام توان در مجموعه، فعالیت و به آن حس علقه داشته باشیم.

مشاور وزیر علوم در انتهای سخنان خود، ایجاد یک فضای مفاهمه، ارتباط و تعامل دوستانه و هدفمند در مجموعه مرکز، توجه به افزایش سطح علمی در کنار افزایش تعداد اعضای هیأت علمی، توجه بر مأموریت‌گرا بودن مرکز و توجه به افق بلندمدت مرکز با بازنگری و اصلاح نقشه راه و برنامه راهبردی با در نظر داشتن ایفای نقش ملی و بین‌المللی مرکز را ضروری دانست.

دکتر باقری‌مقدم در ادامه ضمن تبریک انتصاب دکتر قدیمی به سمت سرپرست معاونت پژوهش و فناوری گفت: از آقای دکتر احمدی به دلیل داشتن نگاه‌های بلند ایشان به مرکز نیز قدردانی می‌کنم.

وی ضمن توضیح جهت‌گیری‌های کلان مرکز در دوره سرپرستی خود اظهار کرد: توجه به ارتقا مرکز به عنوان یک هسته اندیشه‌ورز و اتاق فکر در سطح وزارت علوم، در سطح کشور و همچنین در سطح بین‌الملل نیز ضروری است، هر چند در حال حاضر مرکز جایگاه خوبی را در حل مسائل وزارت علوم دارد.

عضو هیأت علمی گروه آینده‌اندیشی مرکز با اشاره به اینکه در سطح ملی نیز گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است، گفت: در حال حاضر با وزارت ICT و وزارت نفت همکاری ایجاد شده و همکاری‌های حوزه دفاعی و مسائل کلان نیز در حال آغاز است.

وی بر حفظ نگاه شبکه‌ای در دستور کار مرکز برای رسیدن به جایگاه واقعی آن تأکید کرد و پیشنهاد داد: سعی کنیم علاوه بر پتانسیل اعضای هیأت علمی، با سایر بازیگران مهم حوزه STI در کشور نیز همکاری کنیم؛ زیرا تعداد اعضای هیأت علمی مرکز در قیاس با تعداد اعضای هیأت علمی که در کشور در این حوزه کار می‌کنند، محدود است و بدون همکاری با بقیه موفقیت چندانی بدست نخواهیم آورد.

دکتر باقری‌مقدم، سازماندهی امور مرکز و مسائل دانشجویان سال‌های اولیه، جذب نیروهای کارآمد و وضع شیوه‌نامه و آئین‌نامه‌های جدید در حوزه نشر و ارتقا انتشارات را از دیگر برنامه‌های صورت گرفته در معاونت سابق برشمرد.

سپس دکتر قدیمی طی سخنانی از انتخاب دکتر احمدی و زحمات دکتر باقری‌مقدم، تقدیر و در ادامه تصریح کرد: امیدوارم با همکاری، همفکری و مشارکت همه همکاران بتوانیم در راستای ارتقا جایگاه مرکز به عنوان کانون فکری وزارت علوم در سطح ملی و بین‌المللی گام بر‌داریم.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز در ادامه، تقویت و توانمندسازی گروه‌های پژوهشی مرکز در بحث منابع انسانی به لحاظ کیفی و کمی، افزایش زمینه ارتباط گروه‌های مرکز با دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، هماهنگی و ارتباط منسجم سازمانی میان برنامه‌ها و فعالیت گروه‌ها به منظور هم‌افزایی و ارتقا کیفی‌، معرفی و شناساندن مرکز در سطح ملی و بین‌المللی به عنوان یک مرکز مهم در سطح سیاست‌گذاری علم، فناوری و نوآوری، استفاده از ظرفیت‌های مرکز در راستای تعامل هر چه بیشتر با نهاد‌های مرتبط با فعالیت‌های مرکز در سطح ملی و بین‌المللی، تسهیل تصویب طرح‌های پژوهشی و کمک به اجرای بهینه و به‌موقع پروژه‌ها و ادامه برنامه‌های در حال اجرای معاونت را به عنوان رئوس برخی از اولویت‌های این معاونت بیان کرد.

در انتهای این مراسم متن احکام دکتر باقری‌مقدم به عنوان مشاور رئیس و دکتر قدیمی به عنوان سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز قرائت شد.