مراسم بزرگداشت علمی و معرفتی آیت‌الله دکتر احمد احمدی روز دوشنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷ به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با حضور آیت‌الله علی‌اکبر رشاد، محقق اسلامی و رئیس پژوهشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، پژوهشگر فلسفه دین و رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، دکتر غلامرضا اعوانی، فیلسوف و استاد سابق گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی، ‌دکتر غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی،‌ دکتر نجفقلی حبیبی، پژوهشگر فلسفه اسلامی و عضو هیئت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور  و دیگر اساتید حوزه و دانشگاه، در تالار علامه جعفری این پژوشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیت‌الله رشاد در توصیف شخصیت دکتر احمدی گفت: مرحوم احمدی عالم، فاضل، دارای قدرت اجتهاد و عالم دینی بود و علم در وجود او تبلور پیدا کرده بود.

وی افزود: یاد و خاطره ایشان در حوزه، دانشگاه و دستگاه‌های علمی، که دارای آثار متعددی از وی هستند، در حالی زنده نگه داشته می‌شود که برای ارائه گزارش کار فعالیتی انجام نداده‌اند.

رئیس پژوهشگاه با اشاره به اینکه دکتر احمدی هم آزاده و هم آزاد بود، ابراز داشت: ایشان با تواضع زندگی می‌کرد و از تعلقات دنیوی، جاه، مقام و عناوین مجرد بود.

آیت‌الله رشاد در انتها با بیان اینکه دکتر احمدی عموم کتاب‌ها را به دقت می‌خواند و دغدغه و وسواس خاصی در رابطه با سطح علمی، سلامت فکری و اهمیت آثار داشت، خاطر نشان کرد: ایشان به معنا دقیق کلمه مصداق این شعر حافظ بودند که «غلام همت آنم که زیر چرخ کبود/ ز هر چه رنگ تعلق بگیرد آزاد است.

دکتر خسروپناه نیز در سخنرانی خود به بیان ویژگی‌های برجسته دکتر احمدی پرداخت و اظهار کرد: داشتن مبانی فلسفی استدلالی و اندیشه دینی اجتماعی، ولایت‌مداری، صدق اعتقادی و عملی و ثبات قدم در اندیشه‌های فلسفی، دینی و دفاع‌شان از نظام دینی از جمله صفات بارز ایشان بود. این ثابت قدمی به معنی عدم تکامل اندیشه‌های ایشان نبوده، بلکه این تکامل در کتاب بن لایه‌های شناخت ایشان به خوبی قابل مشاهده است.

در ادامه این مراسم، دکتر حداد عادل، در ابتدای سخنانش به آشنایی ۵۰ ساله خود با دکتر احمدی اشاره کرد و در ادامه به بیان خلاصه‌ای از فعالیت‌های وی پرداخت.

وی در خصوص موسسه "راه حق" افزود: این مؤسسه برای جوانان دری به بیرون از حوزه گشود. تحولات تدریجی مؤسسه راه باعث شد علوم انسانی دانشگاهی در حوزه نیز تدریس شود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دانشگاه تربیت مدرس را از ثمرات انقلاب فرهنگی دانست و گفت: احمدی بیشتر فعالیت‌های مدیریتی خودش را به این دانشگاه منتقل کرد. این در حالی بود که ایشان تا آخر عمر عضو شورای انقلاب فرهنگی باقی ماند. مسئولیت مهم ایشان در سازمان سمت نیز از سال ۱۳۶۴ شروع شد.

دکتر در انتهای سخنانش تصریح کرد: مرحوم احمدی نسبت به چاپ نشدن کتب مغایر با دین اسلام و مصالح انقلاب اسلامی حساسیت داشت و تا زمانی که در مورد محتوا و حتی زبان کتاب اطمینان حاصل نکرده بود، اجازه چاپ کتاب را نمی‌داد.

گفتنی است در این مراسم دکتر اعوانی طی سخنان کوتاهی به توصیف شخصیت دکتر احمدی پرداخت و وی را از بسیاری جهات نمونه و اسوه دانست. همچنین دکتر حبیبی در سخنرانی خود، برای فراهم شدن فضایی در جهت بیشتر مطرح شدن دکتر احمدی و آثارش در فضای علمی و فلسفی کشور، ابزار امیدواری کرد.