به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، مراسم اختتامیه جشنواره دانش‌آموزی "فردا ممکن است در شهر من زلزله بیاید" به همت انجمن ترویج علم ایران و با حمایت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، روز پنجشنبه سی‌ام فرودین ماه ۱۳۹۷ در باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم دکتر اکرم قدیمی، مدیرگروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و رئیس انجمن ترویج علم ایران، دکتر حسین شیخ‌رضایی، عضو هیات علمی گروه ترویج علم مرکز و دبیر اجرایی جشنواره، دکتر مهدی زارع، دبیر علمی جشنواره و عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله و دکتر فاطمه مهاجرانی، معاون وزیر آموزش‌و‌پرورش و رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان حضور داشتند.

دکتر قدیمی در ابتدای این مراسم درباره هدف از برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره یک شعار نیست، بلکه نزدیک شدن به واقعیتی است که سال‌هاست خطر آن گوشزد می‌شود و این درحالی است که دست‌اندرکاران امر، فردای این واقعه را ترسیم نکرده‌اند. در نتیجه نیاز است که راهکارهای ایمن‌سازی را به مردم، به‌ویژه کودکان و نوجوانان، آموزش داد. هدف از این جشنواره، مضطرب کردن مردم نیست بلکه ارائه راه‌کارهای آرام‌بخش در قبال وقوع این سانحه طبیعی است.

وی تأکید کرد: مقابله با زلزله سه فاکتور اساسی دارد، باور، آگاهی و مسئولیت‌پذیری. باید این فاکتورها را به‌خصوص به کودکان آموخت. انجمن ترویج علم ایران، که بخش کوچکی از جامعه ایران است، باور دارد که می‌توان برای مقابله با سوانحی مثل زلزله، از علم کمک گرفت و در این جهت کودکان را که به عنوان آماده‌ترین زیرساخت‌ها محسوب می‌شوند، آموزش داد.

در ادامه این مراسم، دکتر شیح‌رضایی با اشاره به ضرورت و‌ اهمیت جشنواره، به توضیح آمار آثار ارسالی، استقبال دانش‌آموزان از شهرستان‌های مختلف و به‌خصوص حضور موثر دختران دانش‌آموز پرداخت و اظهار کرد: اینکه پس از زلزله چگونه باید رفتار کرد اهمیت فراوان دارد و این درحالی است که اطلاعات مربوط به نحوه عملکرد در هنگام زلزله بیشتر ارائه شده و کمتر به زمان پس‌ازآن پرداخته می‌شود.

وی درباره انتخاب موضوع جشنواره، که به زمان قبل از زلزله کرمانشاه باز می‌گردد، گفت: هشدار به کودکان درباره حوادث طبیعی بسیار اهمیت دارد و نباید به دلیل اینکه این موضوع برای کودکان ترس ایجاد می‌کند از این مسئولیت شانه خالی کرد. ترس را نمی‌توان از حوادث طبیعی زدود و طبیعتاً ترس همراه با آگاهی بسیار مفیدتر از ترس ناآگاهانه است.

دکتر مهاجرانی و دکتر زارع از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که در توضیحات خود به مباحثی چون مدیریت بحران و بحث تاب‌آوری در برابر زلزله پرداختند. دکتر مهاجرانی، کودکان را تنها راه نجات دانست و از آنها به عنوان سرمایه‌های انسانی نام برد که باید موضوعات اساسی را با آنها مطرح کرد و از این جهت جشنواره را رویدادی موثر و فرخنده اعلام کرد. دکتر زارع نیز در این مراسم به تشریح شرایط زمین‌شناسی و خطر زلزله در کشور پرداخت و با معرفی نقاط پرخطر و بررسی تاریخچه وقوع زلزله‌های بزرگ در ایران، بحث تاب‌آوری در برابر زلزله را توضیح داد.

در خاتمه این مراسم، ضمن پخش فیلم برگزیدگان جشنواره، جوایز و لوح تقدیر به آثار منتخب داده شد.