سومین نشست علمی سیتاک، باشگاه علم و فناوری، صبح روز جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶ در محل فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در این برنامه که با پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار می‌شود، جمع زیادی از علاقه‌مندان به علم به خصوص موضوعات زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی حضور داشتند.

در ابتدای برنامه پیمان اکبرنیا، مدیر باشگاه، ضمن خوش‌آمد گویی به حضار از داستان پیدایش منظومه‌شمسی و زمین گفت و اینکه چطور عناصر سنگین پس از مرگ ستارگان در فضا پخش شدند و سر انجام بخشی از آن‌ها به منظومه‌شمسی ما و کره‌ی زمین رسیدند و این کره‌ی خاکی را شکل دادند.

در بخش دوم، سیاوش صفاریان‌پور، ژورنالیست علم و میزبان برنامه، به روی صحنه آمد و از دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، برای شرکت در بخش گفت‌وگو دعوت کرد. صحبت آن‌ها از موضوع عناوین و القاب دانشگاهی‌آغاز شد و به بحث زمین و زلزله‌شناسی رسید. دکتر زارع در بخشی از صحبت‌های خود درباره مفهوم احتمال زلزله در تهران و سایر نقاط ایران توضیح داد و اینکه وقتی از احتمال زلزله‌ای به بزرگی ۷ ریشتر در آینده‌ای نزدیک صحبت می‌کنیم منظورمان چیست.

پس از این قسمت، عرفان خسروی، دیرینه‌شناس و دبیر علمی دانستنیها، به روی صحنه آمد و از داستان زمین و چرخه دی‌اکسید کربن در زمین گفت. او توضیح داد که دی‌اکسید کربنی که در طول یک قرن گذشته باعث گرمایش جهانی و تغییرات آب‌وهوایی در زمین شده است چگونه در گذشته زمین را از یخ‌بندان‌های بزرگ نجات داده است و گونه‌های متنوع حیات را به زمین بازگردانده‌ است. او در انتها درباره‌ی این صحبت کرد که احتمالا در آینده چه سرنوشتی در انتظار زمین و موجودات زنده خواهد بود.

سید امیر سادات‌موسوی، بخش بعدی برنامه را به گونه‌ای متفاوت اجرا کرد. او که هم یک دانش‌آموخته فیزیک و پژوهشگر تاریخ علم و هم شاعر و طنزپرداز است یک شعر عاشقانه‌ی کیهانی خواند. شعری عاشقانه ولی با مضمون‌های کیهان‌شناسی، زمینی و نجومی.

در بخش بعد، دکتر عطا کالیراد، دکتری زیست‌شناسی تکاملی، درباره‌ی بدفهمی‌های ما از نظریه تکامل گفت. اون در صحبت خود با عنوان "تکامل چی نیست؟" از سه برداشت اشتباه رایج از نظریه تکامل گفت. این اشتباهات که تکامل به معنی بهتر و کامل‌تر شدن است، تکامل فرآیندی صرفا تصادفی است و اینکه فسیل‌ها تنها شواهد موجود برای نظریه تکامل‌اند.

در بخش آخر برنامه، دکتر شاهین زمان، دیرینه‌شناس و کارشناسی دیرینه‌شناسی مدیریت اکتشاف، روی صحنه آمد و با استفاده‌ از گنجینه ارزشمند و متنوع فسیل‌های خود درباره‌ی داستان حیات و موجودات زنده‌ی در کره‌ی زمین صحبت کرد. او که فسیل‌های مختلفی از بقایای تریلوبیت‌ها و آمونیت‌ها گرفته تا مرجان‌های دریایی و دندان دایناسور به همراه داشت، درباره‌ی رشته‌ی دیرینه‌شناسی و اهمیت آن توضیح داد.

در انتهای برنامه، سیاوش صفاریان‌پور و همه‌ی سخنرانان روی صحنه آمدند تا قرعه‌کشی مسابقه‌ی برنامه را انجام دهند. پس از انجام قرعه‌کشی، به سه نفر از حضار که به سوال مسابقه پاسخ درست داده بودند، سه فسیل ارزشمند تریلوبیت و آمونیت اهدا شد و به این صورت، سومین نشست علمی سیتاک به پایان رسید.

ویدیوهای نشست‌‎های علمی سیتاک به تدریج در کانال آپارات سیتاک به آدرس: Aparat.com/sitalk منتشر می‌شود و در دسترس علاقه‌مندان به علم در سراسر کشور قرار می‌گیرد.

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان کانون شکل‌دهی به سیاست‌های علم و فناوری، فعالیت هدفمند در حوزه‌ی ترویج علم را یکی از رسالت‌های خود می‌داند. سیتاک (باشگاه علم و فناوری) نشستی علمی برای عموم مردم است که با مدیریت و پشتیبانی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار می‌شود. مدت زمان هر نشست حدود ۳ ساعت است و در این مدت با حضور دانشمندان و مروجان علم، برنامه‌های مختلفی از جمله گفت‌وگوی علمی، استندآپ ساینس و سخنرانی‌های علمی برگزار می‌شود.