به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نوزدهمین نشست اعضای شورای راهبری توسعه روش‌های نوین مالی وزارت عتف با حضور دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر حسین عسکریان ابیانه، معاون معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر هادی سحابی ذیحساب و مدیرکل امور مالی وزارت علوم، مهندس محمد عبدالحسینی، مدیر کل دفتر برنامه، بودجه و تشکیلات صبح امروز در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

دکتر احمدی در ابتدای این نشست، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران و تبریک ایام رجب و اعیاد شعبانیه، از موضوع جلسه و عنوان آن ابراز خوشحالی کرد و گفت: شورای راهبری توسعه روش‌های نوین مالی در آموزش عالی جایگاه والایی دارد.

وی افزود: پروژه‌ای در مرکز در حال انجام است با عنوان نظام حمکرانی علم، فناوری و نوآوری در کشور و بخش عمده‌ای از این پروژه مربوط به مباحث مالی و اداری است که حائز اهمیت است. بنابراین لازم می‌دانم با توجه به عنوان این جلسه توضیحی درباره پروژه حکمرانی بدهم.

مشاور وزیر علوم با اشاره به اینکه علم، فناوری و نوآوری در دنیا دارای یک نظام حکمرانی است بیان داشت: با توجه به وجود مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری در کشور، بحث حکمرانی این موضوع را بررسی می کند که چگونه علم، فناوری و نوآوری در کشور می تواند نفوذ داشته و ضریب نفوذ و تأثیرگذاری بالایی نیز دارا باشد. قسمت آموزش عالی این پروژه آغاز شده است.

وی در رابطه با اهمیت موضوع حکمرانی گفت: قسمتی از بحث حکمرانی نظام آموزش عالی این است که چه نظام جدیدی می تواند کارآمدی حوزه علم، فناوری و نوآوری را افزایش دهد. با وجود ساختار بسیار گسترده و قدیمی، مجموعه مقررات وسیع و همچنین نیروی کار خوب، این مسئله که این مجموعه مؤثر کار می کند محل تأمل است. نظام مالی، قسمت اساسی این نظام را تشکیل می‌دهد که کارآمدی آن باید بررسی شود.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با یکی از انتقاداتی که به درست نبودن نظام بودجه‌ریزی مطرح می شود تصریح کرد: مشکل ما اینجاست که برنامه‌ریزی صحیح برای بودجه انجام نمی‌دهیم و به همین دلیل است که همیشه با کسری بودجه مواجه می‌شویم. باید در برنامه‌ریزی همه جوانب و پارامترها در نظر گرفته شود. در این رابطه نیاز است که در کنار تنظیم فرم شماره ۵، نحوی اجرای آن نیز مورد بررسی قرار گیرد تا از حالت فرمالیته خارج شود. وی تاکید کرد: این مسئله نیاز به آموزش و یادگیری دارد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در رابطه با اهمیت شورای راهبردی توسعه روش‌های نوین مالی گفت: جایگاه این شورا بالاست زیرا باید بتواند قسمتی از رکن نظام حکمرانی علم، فناوری و نوآوری را سرپا نگه دارد و همچنین باید بتواند از مجموعه تجربه‌ها، ظرفیت‌های موجود و روش‌های نوین در این راه استفاده کند. در این مسیر باید از مطالعات و ارتباطات بین‌المللی استفاده شود.

دکتر احمدی در انتهای سخنان خود خاطر نشان کرد: در راستای برنامه‌ریزی‌های لازم، در کنار ارتباطات بین‌المللی و در نظر گرفتن شاخص جهانی، باید از مجموعه نظرات و تجربیات مدیران مالی کشور بهره برد و همچنین در کنار این مجموعه، گروه اقتصاد علم مرکز به عنوان یک هیأت اندیشه ورز و صاحب‌نظر و وزارت علوم نیز در این حلقه می‌توانند حضور داشته باشند.