چندی پیش، ژی جین پینگ، رئیس جمهور چین و دبیر کل حزب حاکم کمونیست این کشور، در جریان همایشی به تبیین اهداف چین برای تبدیل شدن به قدرت برتر علم و تکنولوژی تا پایان نیمه نخست قرن بیست و یکم پرداخت.

وی در جریان همایش جامعی که حاصل ادغام چند کنفرانس مهم علمی و تکنولوژیک بود، ابراز داشت، چین باید تا سال ۲۰۲۰ خود را به عنوان یکی از نوآورترین کشورهای جهان اثبات کند، تا سال ۲۰۳۰ به عنوان یک قطب نوآوری در سطح جهانی و تا قبل از صدمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۴۹ باید تبدیل به یکی قدرت برتر جهان در حیطه‌های علم و تکنولوژی شود.

رهبر چین در جریان سخنرانی خود، همچنین بر اهمیت علم و تکنولوژی به عنوان پایه و شالوده ای تاکید کرد که بر مبنای آن «کشور به توان خود متکی خواهد بود، بخش خصوصی به موفقیت خودش و مردم به زندگی بهتری برای خودشان.

ظرفیت‌های بزرگ در حیطه علم و تکنولوژی یک ضرورت مهم برای چین است تا قدرتمند شود و برای مردم تا سطح زندگی شان بهبود یابد». آقای ژی خواهان بهره گیری از ایده‌ها، طرح‌ها، و استراتژی‌های جدید در علم و تکنولوژی شد.

به گفته وی، چین هم اینک در زمره پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در برخی حیطه‌های مهم علم و تکنولوژی قرار دارد: «کشور اینک در مرحله گذار بسیار مهم از اتکای به کمیت به جهش بزرگ در کیفیت و از موفقیت در حیطه‌های محدود به افزایش سطح خود در تمام محدوده‌ها و ظرفیت‌ها، گام بر می‌دارد».

رئیس جمهور چین ضمن تاکید بر اهمیت نوآوری، آن را نیروی مهمی در توسعه کشور و حتی توسعه بشری دانست: «این تحول (توسعه) بدون نوآوری یا حتی همراه نوآوری اما با روندی کند، صورت نخواهد گرفت.

 اگر ما نتوانیم تغییرات را تشخیص دهیم، نسبت به تغییرات واکنش نشان دهیم و به شکل نوآورانه ای به دنبال تغییر نباشیم، ممکن است در موقعیت ناخوشایندی قرار گیریم و فرصت‌های توسعه یا حتی یک دوره زمانی کامل را از دست دهیم. از این رو، تحقق استراتژی توسعه مبتنی بر نوآوری برای چین گزینه ای اجتناب ناپذیر است».

به گفته وی، این استراتژی، قدرت تصمیم گیری چین برای توسعه خودش، افزایش قدرت و توان رقابتی اش، تسریع و شتاب بخشیدن به انطباق کشور با الگوهای توسعه، رفع مشکلات عمیق و ریشه دار، هدایت بهتر کشور در مسیر توسعه اقتصادی با معیارهایی جدید و حفظ توسعه اقتصادی پایدار و سالم را تضمین می‌کند.

ژی افزود، چین برای تبدیل شدن به قدرت جهانی برتر در حیطه علم و تکنولوژی، در نظر دارد بهره گیری را از نوآوری‌های علمی و تکنولوژیک در تمام حیطه‌ها سرعت ببخشد و ابتکار عمل را در رقابت‌های جهانی درحیطه علم و تکنولوژی در دست بگیرد.

منبع: شین هوا

ترجمه: حمید خطیبی

@nrisp