به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نشستی با حضور دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و مهندس نصراله جهانگرد، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز با هدف گسترش همکاری‌های فی مابین برگزار شد.

دکتر احمدی در ابتدای جلسه به بیان تاریخچه فعالیت‌های مرکز پرداخت و گفت: هسته اولیه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در سال ۱۳۴۹ هم‌زمان با ریاست دکتر نراقی و بر اساس جایگاه CNRS فرانسه بنا نهاده شد و در آن با یک نگاه کلان درباره سیاست‌های علمی کشور، تصمیم‌گیری صورت می‌گرفت. پژوهشگاه علوم  و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، دو مجموعه‌ای هستند که بعدها از این مرکز جدا شدند و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به صورت فعلی آن شکل گرفت.

وی افزود: بعد از انقلاب نیز، براساس لایحه قانونی شورای انقلاب، "مركز ملی تحقیقات علمی" در سال ۱۳۵۹ به تصویب این شورا رسید. سپس طی فرآیندی "مركز ملی تحقیقات علمی كشور" به "مركز تحقیقات علمی كشور" تبدیل شد و در نهایت سال ۱۳۸۰ این مركز به "مركز تحقیقات سیاست علمی كشور" تغییر نام پیدا كرد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه با اشاره به واگذاری مأموریت دبیرخانه شورای عالی عتف به مرکز، جهت برنامه‌ریزی و انجام کارهای تحقیقاتی آن، اظهار کرد: در حال حاضر، طی هماهنگی که با وزیر محترم علوم صورت گرفته است، بیش از پیش مسئولیت مرکز به عنوان اتاق فکر وزارت علوم برجسته شده است. در این راستا تدوین نظام حکمرانی آموزش عالی، نظام توسعه فناوری ۱۰ استان کشور و نظام توسعه پژوهش و فناوری نفت از جمله ماموریت‌هایی هستند که به مرکز محول شده‌اند. در کنار حضور اعضای هیأت علمیِ هفت گروه پژوهشی مرکز که در سیاستگذاری‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند، با راه‌اندازی شبکه ملی سیاست‌پژوهشی در مرکز نیز، ابعاد تصمیم‌سازی‌ها به سطوح فراتر از ابعاد مرکز توسعه پیدا کرده‌ است.

دکتر احمدی در انتها بیان کرد: بنده معتقدم با توجه به اساسنامه مرکز، در صورتی که هماهنگی لازم در سطح سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی در حوزه علم، فناوری و نوآوری در مرکز صورت پذیرد، از بروز پراکندگی جلوگیری خواهد شد.

دکتر باقری‌مقدم نیز در ادامه این نشست به مجموعه فعالیت‌های مرکز در سه سطح، وزارتخانه، ملی و بین‌المللی اشاره کرد و به توضیح فعالیت جدید مرکز، در شناسایی ۱۰ مرکز معتبر بین‌المللی در حوزه سیاستگذاری STI و ایجاد تعامل علمی با آنها در جهت برطرف کردن نیازهای کشور پرداخت. همچنین وی بحث پیوست فناوری و نظام پژوهش فناوری را جز فعالیت‌های حوزه ملی بیان کرد.

گزارش اجمالی از پروژه‌های طراحی معماری و استقرار نظام مطلوب پژوهش و فناوری در حوزه‌های مختلف که در مرکز در حال انجام است ارائه شد.

مهندس جهانگرد ضمن ابراز قدردانی از رویکردهای مرکز و ارائه گزارش، در خصوص پروژه‌های انجام‌گرفته در مرکز تأکید کرد: تعیین مدت زمان انجام پروژه‌ها، نظارت و چگونگی ضمانت اجرایی سیاستگذاری‌هایی که توسط مرکز صورت می‌گیرد ضروری است. به عبارت دیگر دانستن اینکه نگاشت آنچه شما برنامه‌ریزی می‌کنید چگونه در نظام اداری، مالی و تصمیم‌گیری یک صنعت تعبیه می‌شود، مهم است. پس باید در نظام اجرایی کشور طوری جای بگیرید که سیاستگذاری‌ صورت گرفته به لحاظ حقوقی و اجرا، قابل انجام باشد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای انجام پروژه‌ها، ما آمادگی داریم در دو سطحِ وزارت‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین در سطح ملی با مرکز همکاری کنیم. اگر در سطح ملی فعالیت شود، استراتژی پژوهش برای دانشگاه‌های کشور تولید خواهد شد.

در انتهای این نشست دکتر قبادیان با اشاره به وجود سرمایه‌های بزرگی مثل دانشگاه‌ها، اعضای هیات علمی و دانشجویان در کشور، عدم استفاده از آنها در دستگاه‌های اجرایی را مشکل اساسی عنوان کرد و خواستار بررسی اینگونه مسائل در مرکز شد.  وی هدفمند کردن رساله‌ها و پایان نامه‌ها را به عنوان یکی از راه‌حل‌های این بحران عنوان کرد.