یک اداره جدید تحت نظارت شهردار واشنگتن دی سی به تحلیل داده‌ها و انجام نظرسنجی‌هایی مبادرت خواهد کرد تا دریابد چگونه سیاست‌های شهری در موارد مختلفی مانند دوربین‌های نصب شده به بدن نیروهای پلیس، پرداخت یارانه برای اجاره خانه و خدمات اضطراری بر عملکرد ساکنان و حتی دولت ایالات متحده تاثیر می‌گذارد.

موریل باوزر، شهردار واشنگتن  دی سی از ایجاد یک تیم علمی جدید تحت نظارت خود خبر داده است که مسئولیت بهره گیری از توسعه مجدد و تخصص جامعه شناسان را برای بهبود سیاست‌های شهری بر عهده خواهد داشت. این اداره با ۱۷ نیرو و بودجه ای ۳.۲ میلیون دلاری که در واقع کمک بنیاد لورا و جان آرنولد است، به بررسی اقدامات پیشین دولت برای توسعه داده پردازی و تحلیل علمی با هدف یافتن موثرترین راه‌ها برای رفع مشکلات شهری خواهد پرداخت. مدیریت این اداره جدید بر عهده دیوید یوکیوم، مدیر سابق اداره ارزیابی علمی در بخش خدمات عمومی شهرداری است. خانم باوزر، شهردار واشنگتن  اختیارات بالایی را به این اداره داده و امکان حضور نظارتی آن را بین بخش‌های مختلف شهرداری فراهم آورده است.

وی در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده آورده است: «با ایجاد شبکه ای از دانشمندان مقیم واشنگتن ، ما در حال به کارگیری یک تفکر عمل گرا و علمی در برنامه‌های روزمره مان هستیم. چنین آزمایشگاهی به ما امکان آن را می‌دهد تا دریابیم چگونه سیاست گذاری‌ها و برنامه‌های مان به خوبی عمل می‌کنند و این فرصت را در اختیار ما می‌گذارد در حین کار و فعالیت حرفه ای خود، بیاموزیم».

نخستین پروژه‌های این اداره جدید بر اساس نظریات و شواهد تحقیقات آکادمیک و صنعتی، شامل مطالعه تاثیر دوربین‌های نصب شده روی بدن نیروهای ضابط قانون (پلیس) و تعامل بین آنها با مردم و تشریفات دادگاهی است. گروه ما همچنین به طراحی و آزمایش برنامه انعطاف پذیر پرداخت یارانه اجاره خانه کمک خواهد کرد. و البته بررسی پیشنهادی برای اولویت بندی تماس‌هایی که با پلیس گرفته می‌شود و کاهش هزینه ناشی از اعزام غیر ضروری آمبولانس».

به گفته رشید یانگ، رئیس شورای شهر، پروژه‌هایی از این دست که متکی بر داده‌ها می‌باشند، تاثیر بالقوه عمیقی بر طراحی دوباره و اصلاح روند اجرای امور دارند.

وی در بیانیه خود در این باره می‌گوید: «وقتی چیزی را نتوانید اندازه گیری یا ارزیابی کنید، نمی توانید آن را مدیریت کنید و با بهره گیری از روش‌های علمی، ما می‌کوشیم به بهترین کل امور را ارزیابی کنیم و طبعا نحوه مدیریت خود را بالا ببریم».