با وجود تلاش­‌های فراوان، متاسفانه دستاوردهای دانشگاه‌­ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری برای جامعه و ذی­نفعان به خوبی معرفی نشده است. بی‌شک عدم ترویج مؤثر این دستاوردها در زمان‌ها و موقعیت­‌هایی موجب تضعیف دانشگاه­‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در اذهان عمومی جامعه و چه بسا تصمیم‌سازی‌‌های کلان و مهم در کشور خواهد شد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای رفع این چالش مهم، در دوره جدید فعالیت خود سعی می‌کند به ترویج و نشر دستاوردهای دانشگاه­‌ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری به شکلی حرفه‌ای و تأثیرگذار بپردازد.

در این راستا، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان محور تدوین برنامه‌های ترویج دستاوردهای علمی و پژوهشی در کشور، به منظور رفع این چالش تعیین شده است.

در این مأموریت تلاش می‌­شود دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه­‌ها، مراکز ­پژوهشی، پارک­‌های علم و فناوری و سایر نهادهای علمی فعال کشور از طرق گوناگون به ویژه با کمک رسانه­‌ها به جامعه معرفی تا بستری برای گفتمان‌سازی علم در کشور مهیا شود.

در همین راستا و پیرو نامه دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به وزرا و روسای سازمان‌های مختلف، نخستین نشست هم‌اندیشی ترویج دستاوردهای علمی و پژوهشی در کشور صبح دوشنبه، ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۷ در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

در این نشست، نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، دانشکده محیط زیست (سازمان محیط زیست)، دفتر ارتباط با صنعت و کارآفرینی دانشگاه‌ خواجه نصیرالدین طوسی، دفتر پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، دفتر پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تهران و جمعی از اعضای هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، دکتر اکرم قدیمی، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ضمن تشریح اهداف پروژه ترویج دستاوردهای علمی و پژوهشی در کشور تأکید کرد: از اقدامات صورت گرفته در این راستا، برگزاری سلسله جلسات مختلف با دانشگاه‌ها و رسانه‌های کشور بوده است. جلسه امروز نیز با حضور نمایندگانی از برخی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور مانند وزارتخانه‌ها، به عنوان یکی از متقاضیان دستاوردهای دانشگاهی،  با هدف هم‌اندیشی و اخذ نظرات برگزار می‌شود.