به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر وحید احمدی در مراسم رونمایی از سردیس محمدامین قانعی‌راد که امروز در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، گفت: خوشحال هستیم که در اینجا علم و عالم را بزرگ می‌داریم.

وی ادامه داد: معمولاً مرسوم است که برای شهدا بزرگداشت بگیریم اما اعتقاد ما این است که باید برای بزرگان جامعه علمی نیز بزرگداشت گرفته شود. معیار ما حدیث «مداد العلما  افضل من دماء الشهدا» است.

مشاور وزیر علوم افزود: شخصیت قانعی‌راد افتخار بزرگی برای جامعه علمی کشور و فردی بسیار دلسوز و دقیق در مسائل بود.

مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور تصریح کرد: سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و خیابانی که این مرکز در آن قرار دارد، به اسم مرحوم محمد امین قانعی راد نام‌گذاری شده است. البته قطعاً نیازی به این کارها نیست و نام ایشان بزرگ است.

وی عنوان کرد: تهران شهر بزرگی است؛ شهر پرنشاط، فرهنگی و پراشتغال اما هنوز چهره کامل علمی ندارد. امیدواریم با حضور دکتر حناچی در شهرداری تهران، پیوند دانشگاه و جامعه شهری وضعیت بهتری پیدا کند. مراسم امروز که ارتقای جایگاه علم بود، نقطه آغازین بزرگی برای همکاری دانشگاه و شهرداری است و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با توانمندی که دارد، می‌تواند در توسعه علم و فناوری نقش مؤثری ایفا کند.

مشاور وزیر علوم بیان کرد: تفاهم‌نامه فرهنگی در ارتباط با جامعه و دانشگاه وجود دارد که در آینده نزدیک منعقد می‌شود. همچنین برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای توسعه علم و فناوری در سطح کشور آغاز شده است که ‌شکرخدا به جاهای خوبی رسیده است.

وی افزود: مرحوم استاد قانعی راد مسئولیت تدوین نظام حکمرانی آموزش عالی را برعهده داشته که در این حوزه فعالیت چشمگیر و مؤثری داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در پایان خاطرنشان کرد: این برنامه که گرامیداشت علم و عالِم است را طلیعه حرکت‌های بزرگ برای پیوند مدیریت شهری و نظام علمی کشور می‌دانم.

** قانعی راد کار علمی را محدود به چهاردیواری آکادمیک نمی‌کرد

سیدحسین سراج زاده رئیس انجمن جامعه شناسی کشور در مراسم رونمایی از سردیس مرحوم قانعی‌راد از جامعه شناسان کشورمان به خاطر نامگذاری خیابانی به نام او از کمیسیون نامگذاری شورای شهر تشکر کرد.

رئیس انجمن جامعه شناسی کشور با ابراز خوشحالی از اینکه رویکرد کمیسیون نامگذاری در شورا توجه به بزرگان علم و فرهنگ است، اظهار کرد: قانعی راد شایستگی دارد که نامش ماندگار شود هرچند که در جامعه علمی نام وی با آثارش ماندگار است.

وی با بیان اینکه قانعی راد به مسئولیت‌های اجتماعی خود بسیار اهمیت می‌داد، گفت: او جامعه شناسی را با تعهد اجتماعی برای اصلاح جامعه شروع کرده بود و تا آخر زندگی هم این دغدغه را ادامه داد.

سراج زاده با بیان اینکه قانعی‌راد کار علمی را محدود به چهاردیواری آکادمیک نمی‌کرد، اظهار کرد: او همواره معتقد بود که اگر فردی نتواند وارد عرصه‌های اجتماعی شود اثرگذار نخواهد بود.

رئیس انجمن جامعه شناسی کشور با بیان اینکه قانعی راد با نهادهای اجرایی و سیاست گذار در ارتباط بود، گفت: این وضعیت سبب شکل‌گیری ارتباطات وسیع او با جامعه مدنی و نهادهای اجرایی شده بود.

وی با اشاره به اینکه امروزه شاهد شکل‌گیری گفتگوهای تلخ در میان صاحب نظران هستیم، گفت: قانعی راد در عین اینکه منتقدی صریح بود‌ ولی هیچ‌گاه با مخالفین خود با زبان طعنه و تحقیر صحبت نمی‌کرد.

**رونمایی از سردیس قانعی راد گامی کوچک برای ماندگاری نام اوست

محمد جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه سه دهه خدمات قانعی راد در عرصه جامعه‌شناس کشور سبب شده که توفیق حضور در میان بزرگان این حوزه و خانواده او را داشته باشم گفت: یکی از وظایف شورای شهر براساس قانون توجه و تصمیم‌سازی در حوزه نامگذاری اماکن شهری است و براساس همین وظیفه کمیسیون نامگذاری شورای شهر را تعریف کرده‌‌اند.

وی با اشاره به رویکرد کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: در این رویکرد توجه به نام‌آوران شهرداری می‌تواند الگویی برای جامعه جوان ما را فراهم کند و این اقدام نشان می‌دهد که برای بزرگان شهر و چهره‌های وزین علمی چه اقداماتی می‌‌توان انجام داد.

حق شناس رونمایی از تندیس  قانعی راد را یکی از اتفاقات مهم و جدی سرشمرد و گفت: هنرمندان مجسمه‌ساز تلاش کردند این تندیس را در نزدیکی محل کار قانعی راد نصب کنند و برای ماندگاری این چهره یک گام کوچک بردارند.

** قانعی راد دانش خود را به خدمت عرصه اجتماعی درآورد

دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این مراسم با بیان اینکه او جامعه شناسی ممتاز در ایران بود که کمتر کسی به پای او می‌رسد، گفت: کمتر جامعه شناسی را داریم که به اندازه قانعی راد برای اجتماع وقت گذاشته باشد.

معاون اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه جامعه شناسی یک تقسیم بندی را قائل هستیم که برخی کار نظری، برخی کار سیاسی و برخی هم کار مردم مدارانه می‌کنند، گفت: از ویژگی‌های بارز قانعی راد این بود که در هر سه حوزه فعال بود و اگر ما امروز شاهد رونق در عرصه اجتماعی هستیم بخشی از آ‌ن حاصل آثار قانعی راد است.

وی با بیان اینکه قانعی راد بیش از هر چیز دغدغه مسائل اجتماعی را داشت، گفت: او همواره تلاش کرد تا دانش خود را به خدمت این عرصه درآورد.

** باید ارزش‌های معاصر شهر به تمامی شهروندان شناخته شود

پیروز حناچی صبح امروز در مراسم رونمایی از سردیس دکتر قانعی راد با بیان این که وظیفه نظام مدیریت شهری این است که علاوه بر کارها و امور جاری به ارزش‌های شهر توجه ویژه داشته باشد گفت: بخش زیادی از ارزش به عنوان سرمایه شهر مورد توجه هستند و قانعی راد نیز یکی از این سرمایه‌های شهر تهران است.

وی با بیان این که مدیریت شهری نیز از طریق کمیته نامگذاری شورا نسبت به نامگذاری معبر و نصب یادمان اقدام می‌کند گفت: با این حال این افراد ویژگی‌های زیادی دارند که سبب ماندگاری آنها در تاریخ می‌شوند. به عنوان مثال ما  روزانه از خیابان دکتر قریب عبور می‌کنیم و می‌بینیم که دکتر قریب به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و اقداماتی که انجام داد همواره در یاد افراد هست و با نیکی از آن یاد می‌شود و دکتر قانعی راد نیز از این ویژگی‌ها داشت.

شهردار تهران با بیان این که یکی از ویژگی‌های جامعه شناسی این است که بسیاری از بحران ها را از قبل تشخیص و شناسایی می‌کنند گفت: دکتر قانعی راد در عین نگاه نقادانه همواره دیالوگ داشت و شجاعت زیادی در بیان مسائل جامعه داشت.

وی با بیان این که همکاران ما در دانشگاه دو طیف هستند گفت: همکاران ما یا صرفا به امور آکادمیک می‌پردازند و یا با نگاه نقادانه به بیان مسائل می‌پردازند که معمولا این افراد تاثیرات زیادی در جامعه می‌گذارند.

حناچی با بیان این که صراحت لهجه قانعی راد در کنار شوخ طبعی‌اش سبب می‌شد که بسیاری از موضوعات سخت و شکننده را با گویش قابل پذیر و تاثیر گذار بیان کند گفت: بخصوص این رویه در مقابل افرادی که نمی‌خواستند موضوعات را قبول کنند پاسخگو بود.

وی با بیان این که نام دکتر قانعی راد جاودان است گفت: نام قانعی راد در یادها جاودان خواهد ماند.