به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، اولین نشست هم­اندیشی شرکت­های اکتشاف و تولید نفت  (E & P) در سالن اجتماعات مرکز برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ضمن خوش آمد گویی به میهمانان محترم این نشست گفت: این نشست برای من از اهمیت بالایی برخوردار است از این لحاظ که یکی از آن ماموریت­های اساسی که مرکز عهده­دار آن است و در آن مسیر گام بر می دارد،  سیاست­های کلان حوزه STI حوزه­های بسیار مهم کشور همچون انرژی و نفت است که به آن ورود پیدا کردیم. خوشبختانه ما در قالب شورای عالی عتف به مرحله ایی رسیده­ایم که کارهای اساسی و کلان و سیاستگذاری ­هایی که ضرورت جدی توسعه ما است را به صورت هماهنگ و همه جانبه پرداخته ایم.

وی افزود: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور همان طور که از اسم آن پیداست، به همین منظور ایجاد شده که بتواند به این موضوع اساسی کشور که در واقع برنامه­ریزی و ارائه مدل سیاستگذاری و سیاست پژوهی و کمک به سیاستگذاری مدیران ارشد کشور در حوزه علم، فناوری و نوآوری است، بپردازد که این ماموریت سنگین بر دوش مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است. از دبیرخانه شورای عالی عتف خیلی از ماموریت­هایی مثل تدوین، تحلیل، پایش و ارزیابی علم و فناوری کشور به مرکز ماموریت داده شده است و امیدوارم بتواند مشارکتی اثربخش در این زمینه داشته باشد.

رئیس مرکز گفت: هدف ما این است که با کمک گرفتن از خود دستگاه­ها و مشارکت و همکاری افراد صاحبنظر مرکز و صاحبنظرانی که در سطح کشور داریم، به صورت یک شبکه عمل کنیم. البته در این مرکز شبکه ملی سیاست پژوهی شکل گرفته است و افرادی که در این حوزه هستند خود را متعلق این شبکه می دانند و خیلی از پروژه­های بزرگ صرفا لازم به نیروهای موجود در مرکز نیست بلکه از افراد صاحبنظر و خبره در این حوزه در سطح کل کشور می تواند بهره بگیرد. بنابراین برنامه اصلی ما این است که به عنوان کانون تفکر مجموعه وزارت علوم، بتوانیم بحث های استراتژیک کشور را در حوزه علم و فناوری انجام دهیم.

در ادامه جلسه مهندس ابوطالب معاونت محترم مهندسی و پژوهشی وزارت نفت گفت: شرکت هایی که قرار بر این شد که E&P شوند همان گونه که مستحضرید در واقع سیاست بعد از برجام بر این قرار گرفت که کارها را دست شرکت های داخلی بسپاریم و بابت شرکت های بزرگی که وارد صنعت نفت می شوند شرکت های معادلی را ایجاد کنیم و همتای آن شرکت ها بتوانند نقش ایفا کنند که بتوانند جایگزین های خوبی شوند و بعد متکی به این شرکت ها بتوانیم اهداف وزارت نفت را پیش ببریم.

وی افزود: شرکت هایی که ما داشتیم به حدی توان مشارکت با شرکت های خارجی را نداشتند و بر این اساس قرار بر این شد که ما به آن شرکت هایی که به E&P شدن نزدیکتر هستند را شناسایی کنیم و طی مشارکتی با شرکت های بین المللی ارتقا پیدا کنند و تقویت شوند تا در صنعت نفت کشور بی نیاز شویم. برای اینکه بتوانیم راه درستی را انتخاب کنیم، استانداردهای بین المللی را در خصوص معیارها و شاخص های  E&P  معیار قرار دادیم و به اطلاع شرکت های داوطلب رساندیم. این شاخص ها استاندارد بین المللی بودند و خواستیم که شرکت های داخلی فکر کنند امکان آن را دارند و مورد ارزیابی قرار گیرند. فرم هایی را تکمیل کنند که براساس آن شاخص ها و معیارهایی را که تعیین شده بود را بتوانیم ارزیابی کنیم.

مهندس ابوطالب در ادامه افزود: در چند مرحله بر اساس فراخوانی که دادیم  توانستیم ۱۷ شرکت را برای E&P  شدن ارزیابی صلاحیت کنیم و در برنامه خود قرار دادیم که شرکت ها را به شکلی هدایت کنیم که ارتقا در آنها صورت بگیرد و نیازهایی که دارند بتوانیم برطرف کنیم. حداقل قضیه این بود که نقشه راهی است به شکلی که شرکت ها بتوانند در واقع بر اساس آن خودشان را ارتقا دهند که برای این کار ما از مشاوران خوبی استفاده کردیم.

وی گفت: مبحث ما در مورد حمایت از شرکت های اکتشاف و تولید نفت است که علی الخصوص در مورد مسائل بانکی و مالی که یکی از ضعف های شرکت ها می باشد بتواند نتیجه خوبی داشته باشد. کارگاه های آموزشی را باید برگزار کنیم که هدف آن شناخت وضع موجود پیمانکار و وضعیت مطلوب آنها برای رسیدن به اهداف ما می باشد. بحث فرمت هایی برای مستند سازی جزء شرح نیازهای ما برای مشاوره بود که آنچه در شرکت ها ایجاد می شود و نیاز است که شرکت ها درگیر آن شوند را بتوانیم مستند سازی کنیم. این فرمت نیاز به بازنگری بر اساس شرایط بومی خود و پیمانکاران دارد و مدل های ارزیابی هم باید تکمیل شود و توسط شرکت های داخلی بتواند به صورت صحیح به روز شود.

در ادامه این نشست مهندس سلیمانی گفت: در معاونت مهندسی وزارت نفت، یکی از وظایف ما ارزیابی صلاحیت پیمانکاران و مشاوران وزارتخانه است. یکی از حوزه هایی که در خلال قراردادهای نفتی که در سال ۹۴ با ابلاغیه جناب آقای مهندس زنگنه تعریف شده بحث ارزیابی صلاحیت شرکت های E&P بود.

وی افزود: مدلی به عنوان یک مدل تعالی تنظیم شد که بازیگرهای این صحنه وارد قراردادهای جدید نفتی شوند و امکان مشارکت و رشد در شرکت های بین المللی را داشته باشند و پیش بینی می شود قدم به قدم و با نزدیک کردن خود و استانداردها و حتی شکل و شمایل، خود را به حالت E&P مجزا در کشور نمایان کند و در عرصه های بین المللی حضور داشته باشند و با دیگر شرکت ها رقابت کنند.

مهندس سلیمانی افزود: سوالات اساسی در خلال این فرآیند پیش می آید که در یک دوره مشخص عملکرد چطور ارزیابی شده و میزان رضایت آنها چقدر بوده است؟ بر همین اساس ما در بحث صلاحیت ها بازنگری می کنیم. در شرکت های E&P این بحث مطرح شد که اگر ما کسی را تایید کنیم که حداقل الزامات را دارد چه کار باید کنیم که همین شرکت ها به حال خود رها نشوند و در یک مرحله توقف نکنند.

خانم مهندس سلیمانی در پایان از صاحبنظران و مدعوین محترم این جلسه دعوت به هم فکری کرد که ارزیابی ها را به نحو مطلوبتر انجام دهیم و مسیر رشد شرکت ها را سریعتر مهیا کنیم و وزارت نفت هم از آن شرکت ها که دخیل هستند اطمینان کافی داشته باشد.

در ادامه نشست آقای دکتر باقری‌مقدم معاون پژوهش و فناوری مرکز و مشاور معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت گفت: اتخاذ رویکرد مشارکت بازیگران ذینفع در تدوین برنامه‌ها و احکام قراردادی مهمترین علت برگزاری نشست امروز می باشد. همچنین وی از عزم وزارت نفت و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بر ادامه برگزاری چنین نشست هایی در کلیه سطوح بازیگران درگیر در قراردادهای نفتی تا حصول نتیجه سخن گفت.

همچنین آقای مهندس حیرانی خلاصه‌ای از احکام تدوین شده پیوست فناوری قراردادهای نفتی در خصوص شرکتهای اکتشاف و تولید و نیز برنامه توانمندسازی این شرکتها را ارائه نموده و از شرکتها خواسته شد نقطه نظرات خود را ارائه نمایند و نمایندگان هر یک از شرکتها به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص سیاست های وزارت نفت، پیوست فناوری قراردادهای نفتی و برنامه های لازم برای ارتقاء توانمندی شرکتهای اکتشاف و تولید جهت حضور در بازارهای ملی و بین المللی پرداختند.

در پایان مقرر گردید تیم مشاور، جلسات مصاحبه اختصاصی با هر یک از نمایندگان شرکت ها برگزار و نشست دیگری جهت نهایی سازی برنامه و احکام تدوین شده برگزار گردد.