مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با همکاری انجمن ترویج علم ایران، کمیسیون ملی یونسکو و انجمن ایرانی مطالعات جهان نخستین جشنواره ترویج علم در پایان نامه‌های دانشجویی را با هدف "ارتقای فرهنگ انتقال دانش علمی به عموم مردم به زبان قابل فهم" عصر روز سه شنبه۱۲ اردیبهشت ماه همزمان با روز بزرگداشت مقام معلم و میلاد باسعادت چهارمین اختر آسمان امامت و ولایت در دانشکده مطالعات جهان پردیس دانشگاه تهران برگزار کرد.

بی شک جهان علم با چنان پیچیدگی‌هایی رو به روست که  فهم و بیان آنها مستلزم شناخت و آگاهی است و انتقال مفاهیم علمی به عموم مردم صرفاً از طریق بیان مطالب به زبان ساده میسر خواهد بود.  به جرئت می‌توان گفت باوجود گذشت سال‌ها از طرح موضوعی تحت عنوان ترویج علم، اما هنوز راهکارها و ابزارهای ساده و قابل دسترس برای انتقال دانش علمی به طور واضح و شفاف تبیین نشده است. شناخت محیط علمی مبتنی بر ظرفیت‌های هر جامعه و درک مشترک جوامع از مفهوم علم خود نیازمند ارائه راهکارهای عملی برای تسهیل تفهیم این گونه مفاهیم است که شاید هنوز برای بسیاری از اساتید نیز با نکات ابهام فراوانی رو به رو است. جامعه ایران در حال ورود به برهه ای است که بیش از هر زمان دیگر به آموزش، همبستگی، توان جمعی و باور به توان علم در حل مسائل  نیاز دارد. از این رو، هیچ گریزی جز یافتن نقطه اتکا و محوری برای بهتر اندیشیدن و بهتر اقدام کردن نداریم و به نظر می‌رسد هیچ پایه ای قابل اطمینان تر از علم در این عرصه وجود نداشته باشد. تبادل تجربیات و یافته‌های علمی دانشجویان به زبان قابل فهم برای همگان یکی از کارآمدترین ابزارها برای رسیدن به انگیزه‌هایی است که هر جامعه ای برای توسعه به آن نیازمند است. این جشنواره در نظر دارد علاوه بر کمک به تقویت زیرساخت‌های عمومی سازی علم از طریق دانشجویان به فرهنگ سازی و کمک به گسترش فرهنگ آموزش و یادگیری در جامعه از طریق دانشجویان نیز اقدام ورزد. 

نظر به آنکه این جشنواره نخستین دور از این رویداد در کشور است بدیهی است که کاستی‌های چندی در آن وجود داشته باشد که از جمله آنها  می توان به جدید و بدیع موضوع در میان محافل علمی و دانشگاهی، بی توجهی و آشنا نبودن اکثریت استادان  و دانشجویان با موضوع عمومی سازی علم برای عموم اشاره کرد. 

  با توجه به تازگی موضوع، تعداد خلاصه‌های دریافتی با انتظار برگزارکنندگان همخوانی نداشت. اما اهمیت موضوع برگزارکنندگان را به انجام این کار ملزم کرد.

   در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که فارغ التحصیلان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران از سال ۱۳۷۵ ملزم به ارائه چکیده‌ای از اثر خود به عنوان چکیده برای رسانه‌های اجتماعی بوده‌اند. بر این اساس، از ریاست  محترم مرکز آقای دکتر علی‌اکبر موسوی موحدی درخواست شد چکیده‌های منتخب آن مرکز را ارسال کنند. این چکیده‌ها در چند مرحله داوری و از بین آنها ده چکیده از مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران و شش اثر از آثار رسیده به دبیرخانه انتخاب شد. در  روز جشنواره با کمک داوران محترم برگزیدگان نهایی بر اساس شاخص‌های زیر انتخاب خواهند شد :

 شیوه بیان؛

ارائه خلاقانه؛ 

ارائه دستاوردها؛

ارائه در ۳ تا ۵ دقیقه 

آنچه در این رویداد مورد داوری قرار گرفت بیش از آنکه محتوای علمی مطالب ارائه شده باشد، مهارت ارائه دهندگان در بیان  ساده مطالب برای مخاطب عام و توان برقراری ارتباط با افراد غیر متخصص است. در واقع انگیزه اصلی این جشنواره تشویق متخصصان برای برقراری ارتباط علمی سازنده با عموم مردم بدون از بین رفتن دقت علمی کار آنان است. 

با توجه به این موارد شکی نیست که برگزاری چنین جشنواره‌هایی در ابتدای راه با کاستی‌های  متفاوتی روبه رو است اما سنگ بنایی خواهد شد برای دستیابی به روش‌های جدیدی که از طریق آنها بتوان علم را به زبانی قابل فهم  به عموم مردم معرفی  کرد 

امیدواریم این جشنواره  مسیری ماندگار در عرصه پژوهش‌های دانشگاهی ایجاد کند تا نگارش به زبان ساده در پایان نامه  ها به سنتی پایدار  تبدیل شود.

 

هیئت داوران جشنواره 

 آقای دکتر علی اکبر موسوی موحدی

 آقای دکتر هدایت اله  قورچیان

 آقای دکتر ریاضی

 خانم دکتر نسرین نورشاهی

 آقای دکتر  حسن نمک دوست

 آقای دکتر شیخ رضایی

 خانم دکتر فرشته تقوی

 

اسامی شرکت کنندگان  در جشنواره 

آقای میثم احمدی زید آبادی 

آقای رضا حسین زاده 

آقای امیرهوشنگ حیدری 

آقای احسان درستکار 

خانم فریبا دشستانی 

آقای محمدرضا دلفیه 

آقای حسین طالب زاده 

آقای علی فارسیجانی 

خانم لیلا فتوحی 

خانم فاطمه قائمیه 

خانم منصوره مظاهری 

خانم معصومه ولی پور 

تمامی شرکت کنندگان خلاصه ای از پایان نامه خود را در ۳ تا ۵ دقیقه ارائه کردند. 

به تمام شرکت کنندگان لوح تقدیر اعطا شد. 

ضمن تشکر از این عزیزان که با ارائه پایان نامه خود به زبان ساده مسیر جدیدی در عرصه ترویج علم گشودند و نشان دادند که با همت و تلاش می‌توان علم را به سطح جامعه منتقل کرد. 

 

هیئت داوران جشنواره پس از ارائه‌ها ، سه نفر زیر را حائز رتبه اول شناختند: 

آقای محمدرضا دلفیه 

خانم معصومه ولی پور 

خانم منصوره مظاهری 

آقای احسان درستکار و خانم فریبا دشتستانی در رتبه‌های  بعدی قرار گرفتند. 

به این پنج نفر علاوه بر لوح تقدیر مدال جشنواره و  هدایای نقدی تعلق  گرفت. 

به زودی گزارش تکمیلی به همراه تصاویر و فیلم منتشر خواهد شد.