به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، در مراسم سومین ‌دوره کتاب سال اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های سراسر کشور (نشان دهخدا) در حوزه علوم انسانی، کتاب "پیمایش علم و جامعه؛ تجربه جهانی و اجرای نسخه ایرانی"، اثر دکتر محمدامین قانعی‌راد عضو هیأت علمی مرکز، شایسته تقدیر شناخته شد و نشان دهخدا به ایشان اهدا شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره نشان دهخدا که به منظور بررسی آثار اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور در حوزه علوم انسانی توسط شرکت انتشارات علمی و فرهنگی و با مشارکت وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و فناوری ، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، گفت: به عنوان مسئول بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور اعلام می کنم که افراد در جامعه به دلایل فقر ، نابرابری های اجتماعی از فرصت های یکسان برخوردار نیستند.

وی افزود: بسیاری از مسائل اجتماعی هستند و حتی سیاست هم اجتماعی است و می تواند در ساحت اجتماعی دیده شود، با این حال ما کار اجتماعی بلد نیستیم و ما و دانشگاهیان در بررسی ناکافی مسائل اجتماعی مقصریم .

در این مراسم، مسعود کوثری، مدیر عامل انتشارات علمی فرهنگی گزارشی از روند برگزاری سومین دوره جایزه دهخدا ارائه کرد و گفت: در این دوره بیش از ۲۶هزار کتاب احصا شد که طی پالایش این آثار ۲۳۲ کتاب به مرحله بعدی راه یافتند و در مرحله سوم ۱۸۷ اثر انتخاب شدند و در نهایت ۴۵ اثر به مرحله پایانی رسیدند.

مهدی محسنیان‌راد نیز در بخش دیگری از این مراسم با بیان اینکه علوم انسانی در تمامی جهان وضعیت و سرنوشتی خاص دارد افزود: البته این رشته در هیچ‌کجای جهان مانند ایران چنین مسیری را طی نکرده است و با وجود آنکه در سومین دوره جایزه دهخدا ۲۷ اثر دریافت شده و در نهایت رضایت نسبی از این آثار وجود ندارد باید بگویم این عملکرد بیش از انتظار ما در حوزه علوم انسانی است چراکه نویسندگان علوم انسانی در ایران دایما در معرض تهاجم هستند.

مسجدجامعی در این مراسم با بیان اینکه شخصیت روزنامه‌نگارانه دهخدا مغفول مانده است، گفت: شاید اگر تلاش‌های میرزاجهانگیرخان صوراسرافیل نبود مقالات بسیار ارزشمند دهخدا که تحت عنوان کتاب «چرند و پرند» به چاپ رسید و نیز کتاب لغت‌نامه دهخدا به دست ما نمی‌رسید.

وی ادامه داد: دهخدا به این نتیجه رسیده بود که برای عمق‌بخشیدن به فضای جامعه ایران باید کار علمی اساسی کرد و این همان چیزی بود که دکتر لطفی نیز که مجموعه آثار افلاطون را ترجمه کرده نیز به این نتیجه رسیده بود.

در پایان هیئت داوران از میان آثار ارسالی به سومین جشنواره «نشان دهخدا» دو کتاب «فرآیند ساخت‌یابی نهاد زندان» در حوزه علوم اجتماعی نوشته دکتر یعقوب خزائی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و «صد سال عشق مجازی» در حوزه ادبیات فارسی نوشته دکتر محمود فتوحی رود معجمی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد را به عنوان برگزیده انتخاب کرد.

همچنین هیئت داوران سومین جشنواره «نشان دهخدا» پنج کتاب «پیمایش علم و جامعه» در حوزه علوم اجتماعی نوشته دکتر محمدامین قانعی‌راد، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، «تحویل‌گرایی و فیزیکالیسم» در حوزه فلسفه نوشته دکتر مهدی غیاثوند، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، «سرنوشت اسیر در اسلام» در حوزه دین و الهیات نوشته دکتر سیدعلی میرشریفی، عضو هیئت علمی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت)، «فرهنگ توصیفی مطالعات ادبی» در حوزه زبان‌شناسی و ادبیات فارسی نوشته دکتر کورش صفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) و «پژوهش‌ها و اندیشه‌های سینمایی» در حوزه هنر-سینما نوشته دکتر احمد ضابطی جهرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما را به عنوان آثار «شایسته تقدیر» اعلام کرد.

شورای سیاستگذاری جشنواره «نشان دهخدا» بخشی را با عنوان «قلم برتر» در نظر گرفته است که لوح تقدیر آن هر سال به استادی تقدیم می‌شود که کتاب او نقش مهمی در گسترش کیفی حوزه علوم انسانی داشته و به تعمیق تولیدهای بوم‌زاد کمک کرده است؛ «قلم برتر» پاسداشت خدمات شایان گذشته و حال استاد مولف است که در سومین جشنواره «نشان دهخدا» به دکتر پرویز ضیاءشهابی، دانش‌آموخته دانشگاه تهران و فرایبورگ آلمان و استاد فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیئت داوران و لوح سپاس سومین جشنواره «نشان دهخدا» به دکتر مهدی محسنیان‌راد، مبدع مدل ارتباطی منبع-معنی، مولف کتاب «ارتباط‌شناسی۲»، عضو هیئت علمی دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) و استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی(ره) تعلق گرفت.